សេចក្តីថ្លែងការណ៍​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ក្នុង​ការ​បើក​ដំណើរការ​នីតិវិធី​ជា​ផ្លូវការ​ សម្រាប់​ការ​ដក​ជា​បណ្តោះអាសន្ន​នូវ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ “​គ្រប់មុខ​ទំនិញ​ទាំងអស់​លើកលែង​គ្រឿង​សព្វាវុធ​ (EBA)”​ ពី​កម្ពុជា​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៩ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ក្នុង​ការ​បើក​ដំណើរការ​នីតិវិធី​ជា​ផ្លូវការ​ សម្រាប់​ការ​ដក​ជា​បណ្តោះអាសន្ន​នូវ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ “​គ្រប់មុខ​ទំនិញ​ទាំងអស់​លើកលែង​គ្រឿង​សព្វាវុធ​ (EBA)”​ ពី​កម្ពុជា​។​
​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចាត់​ទុក​សេចក្តី​សម្រេចចិត្ត​នេះ​ជា​រឿង​អយុត្តិធម៌​បំផុត​ ខណៈ​ដែល​គណកម្មការ​អឺរ៉ុប​មិន​អើពើ​ចំពោះ​វិធានការ​ជាក់លាក់​ និង​វ​ឌ្ឍ​ភាព​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការ​ប្រកាន់ខ្ជាប់​ និង​ការ​បេ្ត​ជ្ញា​ចិត្ត​ចំពោះ​ការ​អនុវត្ត​អនុសញ្ញា​ស្នូល​ទាំង​១៥​ របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ និង​អង្គការ​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​ ដែល​ជា​បុ​រេ​ល័ក្ខខ័ណ្ឌ​ក្នុង​ការ​បន្ត​ផ្តល់​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ EBA​ ជា​ឯកតោភាគី​ ជា​ពិសេស​នៅ​លើ​វិស័យ​ទាំងឡាយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​គូសបញ្ជាក់​នៅ​ក្នុង​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០១៨​ ស្តី​ពី​វិធានការ​ដើម្បី​ពង្រឹង​លំហ​នយោបាយ​ និង​សង្គម​ស៊ី​វិល​ សិទ្ធិ​ការងារ​ និង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​ និង​ដី​សម្បទាន​ស្ករអំពៅ​។​ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​មាន​ទស្សនៈ​ថា​ គណកម្មការ​អឺរ៉ុប​មិន​បាន​ធ្វើ​សកម្មភាព​ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​ "​ស្មោះត្រង់​"​ និង​ "​យុត្តិធម៌​"​ នោះ​ទេ​។​
​កម្ពុជា​នៅ​តែ​មាន​ឆន្ទៈ​បន្ត​ពង្រឹង​លំហ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ សិទ្ធិ​មនុស្ស​ សិទ្ធិ​ការងារ​ ដូចដែល​បាន​លើក​ឡើង​ក្នុង​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០១៨​។​ ក៏​ប៉ុន្តែ​ កម្ពុជា​ក៏​មានការ​បេ្ត​ជ្ញា​ចិត្ត​យ៉ាង​មុតមាំ​ផង​ដែរ​ក្នុង​ការ​ការពារ​សន្តិភាព​ ស្ថិរភាព​ ឯករាជ្យ​ភាព​ និង​អធិបតេយ្យភាព​ជាតិ​ ទោះ​ក្នុង​តម្លៃ​ណា​ដោយ​។​