សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ស្តីពីការឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​សាកសួរ​របស់​បណ្តាញសារព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​កា​រវិ​វត្ត​ថ្មីៗ​ជុំវិញ​បញ្ហា​ព្រំដែន
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២៦​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ស្តីពីការឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​សាកសួរ​របស់​បណ្តាញសារព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​កា​រវិ​វត្ត​ថ្មីៗ​ជុំវិញ​បញ្ហា​ព្រំដែន​។​
​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​គោរព​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ និង​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ​ដោយ​សន្តិវិធី​ ព្រមទាំង​លើក​ឡើង​ពី​តួនាទី​សំខាន់​របស់​គណៈកម្មការ​ចម្រុះ​ខណ្ឌសីមា​ព្រំដែន​គោក​ (JBC)​ និង​ការ​បន្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ធានា​សន្តិភាព​ និង​ស្ថិរភាព​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ​។​