ការ​លើក​កម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​តាម​រយៈ​ឧបករណ៍​ឌី​ជី​ថ​ល
អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ មាន​សេចក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ​ក្នុង​ការ​ចែករំលែក​នូវ​ការ​ចូលរួម​របស់​យើង​នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​មួយ​ដែល​រៀបចំ​ដោយ​គម្រោងការ​ច្នៃប្រឌិត​ដើម្បី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​នៅ​កម្ពុជា​ (ISAC)​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៩​ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​គឺជា​ពិព័រណ៍​ឧបករណ៍​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​លើកកម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ ដែល​បាន​ផ្តល់​វេទិកា​សម្រាប់​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ដើម្បី​បង្ហាញ​ផលិតផល​ និង​សមិទ្ធិ​ផល​របស់​យើង​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អំណាច​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាម​រយៈ​បច្ចេកវិទ្យា​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ ពិព័រណ៍​នេះ​ផ្តោត​លើ​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ឌី​ជី​ថ​ល​ដើម្បី​បង្កើន​ចំណេះដឹង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អំពី​សិទ្ធិ​របស់​ពួក​គេ​ និង​ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​អំពី​សេវា​សាធារណៈ​ក្នុង​តំបន់​របស់​ពួក​គេ​។​ នេះ​រាប់​បញ្ចូល​ទាំង​ផ្នែក​សំខាន់ៗ​ដូច​ជា​ ចំណូល​ និង​ចំណាយ​របស់​រដ្ឋបាល​ក្រុង​ រដ្ឋបាល​សង្កាត់​ មណ្ឌល​សុខភាព​ និង​សាលា​បឋម​សិក្សា​។​
ពិព័រណ៍​នេះ​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​ក្រោម​អធិបតីភាព​ ឯកឧត្តម​ មូល​ ធន​ អភិបាលរង​ខេត្តបាត់ដំបង​ លោក​ Thomas​ White​ នាយក​ការិយាល័យ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ និង​អភិបាលកិច្ច​នៃ​ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ (USAID)​ និង​លោក​ Bishnu​ Sapkota​ នាយក​គម្រោង​ ISAC​ ដោយបាន​លើក​ឡើង​​អំពី​សារៈសំខាន់​នៃ​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ដោយ​មាន​អ្នកចូលរួម​មក​ពី​ស្ថាប័ន​ជា​ច្រើន​។​ អ្នកចូលរួម​សរុប​ចំនួន​ ១៧៤​ នាក់​បាន​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ជាមួយនឹង​ការ​តាំងពិព័រណ៍​នេះ​ រួម​មាន​យុវជន​ និស្សិត​ សាកលវិទ្យាល័យ​ មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ (CSOs)​ និង​តំណាង​មក​ពី​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​។​ ជា​ការ​កត់សម្គាល់​ ឯកឧត្តម​អភិបាលរង​ខេត្ត​បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​មានការ​បន្ត​គាំទ្រ​ចំពោះ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​ ដោយ​គូសបញ្ជាក់​ពី​តម្រូវការ​សម្រាប់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រួម​គ្នា​។​
ស្តង់​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ផ្តល់​ជា​វេទិកា​មួយ​សម្រាប់​បង្ហាញ​ផលិតផល​ និង​ស្នាដៃ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ក្រោម​គម្រោង​ ISAC​។​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​បង្ហាញ​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​អំពី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ដល់​អ្នក​ទស្សនា​ និង​រៀបចំ​កម្រង​សំណួរ​ដែល​ចូលរួម​អាច​ចូល​លេង​ដើម្បី​ឈ្នះ​រង្វាន់​ដ៏​គួរ​ឱ្យ​ទាក់ទាញ​។​ អ្នកចូលរួម​បាន​ចូលរួម​លេង​ហ្គេ​មយ៉ាង​សប្បាយ​រីករាយ​ ដោយ​ទទួល​បាន​ទាំង​ចំណេះដឹង​ពី​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​អំពី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ ជាមួយនឹង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ដើម្បី​មានឱកាស​ឈ្នះ​រង្វាន់​។​
ក្រៅពី​ស្តង់​ពិព័រណ៍​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ការ​សម្របសម្រួល​កិច្ច​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ក្រោម​ប្រធានបទ​អំពី​ យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​កញ្ចប់​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ (I4C)​ និង​ការ​បង្កើត​មាតិការ​អប់រំ​ស្តី​ពី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​។​ ការ​ពិភាក្សា​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​សម្រាប់​អ្នកចូលរួម​ ដោយ​បង្ហាញ​អំពី​របៀប​ដែល​អង្គការ​នានា​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​របស់​ពួក​គេ​ ខណៈ​ពេល​ដែល​បង្កើត​​មាតិកា​​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​អំពី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​។​ ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​នូវ​សំណួរ​សំខាន់ៗ​ទាក់ទង​នឹង​និរន្តរភាព​នៃ​កម្មវិធី​បន្ទាប់​ពី​ការ​បញ្ចប់​គម្រោង​ និង​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​ការពារ​វេទិកា​អន​ឡាញ​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​។​ ការ​ពិភាក្សា​ប្រកបដោយ​ផ្លែ​ផ្កា​នេះ​បង្ហាញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​បន្ត​ក្នុង​ការ​កសាង​ទិដ្ឋភាព​ឌី​ជី​ថ​ល​ដ៏​រឹង​មាំ​ និង​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​នៅ​កម្ពុជា​។​
ការ​តាំងពិព័រណ៍​របស់​គម្រោង​ ISAC​ បាន​ផ្តល់​ជា​វេទិកា​ដ៏​មាន​តម្លៃ​សម្រាប់​ អូ​ឌី​ស៊ី​ដើម្បី​ភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​អ្នកចូលរួម​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ និង​រួមចំណែក​ដល់​កិច្ច​សន្ទនា​ថ្នាក់​ជាតិ​ស្តី​ពី​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​បន្តការងារ​របស់​យើង​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ និង​សហការ​ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អំណាច​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ តាម​រយៈ​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ឌី​ជី​ថ​ល​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​។