សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​លើក​ទី​១​ ស្តី​ពី​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​
អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ និង​អង្គការ​កម្មវិធី​ ផ្លាស់​ប្តូរ​បទ​ពិសោធន៍​អនុ​ផល​ព្រៃឈើ​ (NTFP-EP)​ បាន​ចាប់ដៃ​គ្នា​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​លើក​ទី​១​ ស្តី​ពី​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ (SEA)​ ក្រោម​កម្មវិធី​ធនធាន​រួម​ ដំណោះស្រាយ​រួម​ (SRJS)​ ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​គណៈកម្មាធិការ​ហូ​ឡង់​ សម្រាប់​អង្គការ​សហភាព​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​អភិរក្ស​ធម្មជាតិ​ (IUCN)​។​ ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​មាន​រយៈពេល​ ២​ ថ្ងៃ​ គឺ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០​ និង​ទី​១១​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២០​ និង​មាន​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ២៧​ នាក់​មក​ពី​ខេត្តក្រចេះ​ រតនគិរី​ ស្ទឹង​ត្រែង​ ព្រះ​វិហារ​ និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​ អ្នកចូលរួម​ជា​តំណាង​មន្ទីរ​កសិកម្ម​ ជលផល​និង​ព្រៃឈើ​ ទេសចរណ៍​ និង​បរិស្ថាន​ខេត្ត​ ព្រមទាំង​តំណាង​មក​ពី​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ដៃគូ​អនុវត្ត​របស់​កម្មវិធី​ធនធាន​រួម​ ដំណោះស្រាយ​រួម​។​ កម្មវិធី​ធនធាន​រួម​ ដំណោះស្រាយ​រួម​ មាន​​គោល​បំណង​បង្ហាញឱ្យឃើញពី​ភាព​ស៊ី​គ្នា​ និង​ការ​អនុវត្តន៍​គោល​នយោ​បាយ​​ឱ្យ​​ល្អ​ប្រសើរ​ទាក់ទង​ទៅ​​នឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​នៃ International Public Goods (IPGs) -​ ជីវចម្រុះ​ ទឹក​និង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​ និង​ភាព​ធន់​នឹង​អាកាសធាតុ​។​
​តើ​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ (SEA)​ជា​អ្វី​?​ ហេតុ​អ្វី​បានជា​វា​មាន​សារៈសំខាន់​?
​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ (SEA)​ គឺជា​ឧបករណ៍​ជឿនលឿន​មួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​រួម​បញ្ចូល​ការ​គិតគូរ​ពី​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​ទៅ​ក្នុង​គោលនយោបាយ​ ផែនការ​ និង​កម្មវិធី​សំខាន់ៗ​។​ ទោះបីជា​វា​ទើបតែ​ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​នា​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ក៏​ដោយ​ ក៏​វា​បាន​បង្ហាញ​ពី​តម្លៃបន្ថែម​លើ​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ (EIA)​ ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ និង​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ជា​ទូទៅ​។​ ទាំង​ឧបករណ៍​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ ពីព្រោះ​វា​បំពេញ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​។​ ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ ផ្តោត​លើ​កម្រិត​គម្រោង​ ខណៈ​ពេល​ដែល​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ផ្តោត​ទៅ​លើ​គោលនយោបាយ​ កម្មវិធី​ និង​ផែនការ​។​ ការ​កសាង​សមត្ថភាព​របស់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​លើ​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចូលរួម​ចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ តាម​រយៈ​ការ​ជូនដំណឹង​អំពី​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ការ​សំរេចចិត្ត​ និង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ថ្មីៗ​លើ​បញ្ហា​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​។​
បណ្តា​ប្រទេស​នៅ​តាម​អាង​ទន្លេមេគង្គ​មាន​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា​ដែល​រួម​មាន​ដី​ទំនាប​ទាប​ និង​ដី​មាន​ជីជាតិ​នៅ​តាម​តំបន់​ទំនាប​លិច​ទឹក​នៃ​ទន្លេមេគង្គ​ ដែល​មាន​ទំនាក់​ទំនងជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ជាមួយ​ប្រទេស​ទាំងនោះ​តាម​រយៈ​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​។​ តំបន់​ជុំវិញ​ទន្លេមេគង្គ​បង្កើត​ជា​តំបន់​ទេសភាព​ព្រៃ​លិច​ទឹក​មេគង្គ​ (MFF)​ ដែល​លាតសន្ធឹង​ពី​ខេត្តក្រចេះ​ នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​រហូត​ដល់​ព្រំដែន​ប្រទេស​ឡាវ​។​ តំបន់​ទេសភាព​ព្រៃ​លិច​ទឹក​មេគង្គ​ ជា​កន្លែង​មាន​ជីវចម្រុះ​ និង​សំបូរ​បែប​រួម​ទាំង​ប្រភេទ​ត្រី​ផ្សោត​ បក្សី​ដែល​ជិត​ផុត​ពូជ​ និង​រំពេ​ទន្លេ​។​ ក្រៅពី​នេះ​ ទន្លេ​មាន​សារសំខាន់​សម្រាប់​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​ និង​ជា​ពិសេស​ក្រុម​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​
ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ បច្ចុប្បន្ន​ព្រៃ​លិច​ទឹក​កំពុង​ប្រឈម​នឹង​ស្ថានភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដោយសារ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​គ្មាន​ផែនការ​សម​ស្រប​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ដីធ្លី​មិន​បាន​ល្អ​ ជាមួយនឹង​ការ​កើនឡើង​នូវ​សម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ច​ (ELCs)​ និង​ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដ៏​ធំ​ដូច​ជា​ ទំនប់​វា​រី​អគ្គិសនី​ សកម្មភាព​ជីក​យក​រ៉ែ​ និង​ការ​នេសាទ​ហួសប្រមាណ​។​ ការ​បាត់បង់​ព្រៃ​​ឈើ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ការ​ហូរ​ច្រោះ​ និង​ការ​បំពុល​ទឹក​កំពុង​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​រិច​រិល​នៃ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ និង​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ដោយ​ផ្ទាល់​ទៅ​លើ​សុខុមាលភាព​របស់​ប្រជាជន​ និង​ក្រុម​ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​។​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​អាច​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​នាំ​មក​នូវ​ការ​យល់​ដឹង​ទូលំទូលាយ​អំពី​បញ្ហា​ទាំងនេះ​ និង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​សម្រេចចិត្ត​ដែល​មាន​តុល្យភាព​ អនុ​កល​ និង​រយៈពេល​វែង​។​
ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​ស្ថានភាព​នេះ​ ទោះបីជា​កម្ពុជា​នៅ​តែ​ត្រូវការ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្របខ័ណ្ឌ​ច្បាប់​ និង​គោលនយោបាយ​ស្តី​ពី​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ក៏​ដូច​ជា​ធនធានមនុស្ស​ និង​សមត្ថភាព​ស្ថាប័ន​ដើម្បី​អនុវត្ត​វា​ក៏​ដោយ​ ក៏​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ នឹង​ត្រូវ​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ក្រម​បរិស្ថាន​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​ នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ព្រាង​។​ ដូច្នេះ​ ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​បាន​បង្កើន​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​  និង​ការ​គ្រប់គ្រង​វា​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ និង​ដើម្បី​ផ្តល់​នូវ​ជំនាញ​ចាំបាច់​ដើម្បី​អនុវត្ត​ឧបករណ៍​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​។​
ការ​បណ្តុះបណ្តាល
លោក​ ស៊ី​ម​ ប៊ុ​ន​ធឿ​ន​ ប្រធាន​កម្មវិធី​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​របស់​អង្គការ​កម្មវិធី​ផ្លាស់​ប្តូរ​បទ​ពិសោធន៍​អនុ​ផល​ព្រៃឈើ​ បាន​ធ្វើការ​បើក​សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ តាម​រយៈ​ការ​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ ដោយ​ពន្យល់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​ត្រៀមខ្លួន​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នា​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ​នៅ​ជុំវិញ​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​។​ លោក​ ពេញ​ សុ​ជាតិ​ អតីត​និស្សិត​វគ្គ​សិក្សាការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចាំបាច់​ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​សេចក្តី​សម្រេចចិត្ត​ជំហាន​ដំបូង​ និង​មាន​ន័យ​ថា​ ដើម្បី​រួម​បញ្ចូល​ការ​ពិចារណា​បរិស្ថាន​ទៅ​ក្នុង​ការ​សម្រេចចិត្ត​។​
​បទ​បង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​ក៏​មានការ​បង្ហាញ​ពី​វិធីសាស្ត្រ​ជាក់ស្តែង​ផង​ដែរ​។​ លោកស្រី​ Leyla​ Özay​ លេខាធិការ​បច្ចេកទេស​នៃ​គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ហូ​ឡង់​បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ស្តី​ពី​ ការ​ប្រើប្រាស់​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​នៅ​តំបន់​ហ្សំ​ប៊ី​ហ្សី​នៃ​ប្រទេស​ណា​មី​បៀ​ និង​ពន្យល់​ពី​តួនាទី​របស់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​គ្នា​នៅ​តាម​ដំណាក់កាល​អនុវត្តន៍​។​ លោកស្រី​ កុ​ល​ ល​ក្ខិ​ណា​ អតីត​និស្សិត​វគ្គ​សិក្សាការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ បាន​បង្ហាញ​ពី​គោលការណ៍​នៃ​ការ​អនុវត្ត​ និង​ជំហាន​បន្ទាប់​ដើម្បី​ធ្វើការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​។​ ជា​ចុង​ក្រោយ​លោក​ ធី​ ទ្រី​ អតីត​និស្សិត​វគ្គ​សិក្សាការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​ជានា​យក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​គូសបញ្ជាក់​នូវ​វិធីសាស្ត្រ​ ៣​ ផ្សេង​គ្នា​ដើម្បី​អនុវត្ត​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទៅ​នឹង​គោលនយោបាយ​ ផែនការ​ និង​កម្មវិធី​ (PPP)​។​ វិធីសាស្ត្រ​ទាំង​បី​រួម​មានការ​ធ្វើការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ១)​ ក្នុង​ក្រុម​ទន្ទឹមគ្នា ដែលក្រម​មួយ​សម្រាប់​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​ក្រុមមួយទៀត​​សម្រាប់​ PPP​។​ ២)​ ក្នុង​ក្រុមទន្ទឹមគ្នាគ្នា​​ ប៉ុន្តែ​មានការ​សម្របសម្រួល​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ និង​ ៣)​ នៅ​ក្នុង​ក្រុមតែ​មួយ​ដែលមាន​អ្នក​ទទួល​បន្ទុក​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​ អ្នក​ទទួល​បន្ទុក​PPP​ ធ្វើការ​ជាមួយ​គ្នា​ ហើយ​នេះ​ជា​ជម្រើសដែល​គេ​ចូល​ចិត្ត​ប្រើ​បំផុត​។​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២​ អ្នកចូលរួម​បាន​ស្វែង​យល់​អំពី​ SCREENING​ និង​ពិធីការ UNECE​ ក្នុងអំឡុងពេល​បទ​បង្ហាញ​របស់​លោក​ ពេញ​ សុ​ជាតិ​ និង​អំពី​ SCOPING​ នៅ​ក្នុង​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុង​សុន្ទរកថា​របស់​លោកស្រី​ Leyla​។​ យោង​តាម​ការ​ពិភាក្សា​ជា​បន្តបន្ទាប់​ អ្នកចូលរួម​បាន​រក​ឃើញ​ថា​ មានការ​យល់​ច្រ​លំ​ជា​ទូទៅ​ថា​ ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ត្រូវ​បាន​គេ​គិត​ថា​ ជា​ឧបករណ៍​មួយ​ដែល​ប្រើប្រាស់​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ថ្នាក់​ជាតិ​។​ ទោះបី​អាជ្ញាធរ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ចាំបាច់​ត្រូវ​រៀន​ និង​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​លើ​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក៏​ដោយ​ ក៏​ពួក​គេ​នៅ​តែ​អាច​អនុវត្ត​ឧបករណ៍​នេះ​នៅ​តាម​តំបន់​ដែល​ពួក​គេ​មាន​អាណត្តិ​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ និង​ការ​ធ្វើ​សេចក្តី​សម្រេចចិត្ត​។​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ដែល​ចូលរួម​បាន​បង្ហាញ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ និង​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​នៅ​ក្នុង​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ តាម​រយៈ​ការ​ចែករំលែក​ទិន្នន័យ​ និង​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ជាដើម​។​
សិក្ខាសាលា​នេះ​គឺជា​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មានការ​ចូលរួម​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ដែល​រាប់​បញ្ចូល​ទាំង​ការ​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ពី​អ្នកចូលរួម​។​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​និយាយ​នៅ​ក្នុង​ការ​ពិភាក្សា​ ហើយ​មាន​ពេល​ជា​ច្រើន​ដើម្បី​ធ្វើ​ការងារ​ជា​ក្រុម​ និង​ផ្លាស់​ប្តូរ​យោបល់​ជាមួយ​អ្នកចូលរួម​ផ្សេង​ទៀត​។​ តាម​រយៈ​ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ផ្សេងៗ​គ្នា​ អ្នកចូលរួម​បាន​ចែករំលែក​គំនិត​របស់​ពួក​គេ​អំពី​ភាព​ពេញលេញ​នៃ​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​។​ យុទ្ធសាស្ត្រ​ដែល​អាច​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អនុវត្ត​ យន្ដការ​ដើម្បី​រួម​បញ្ចូល​ការ​គិតគូរ​ពី​សង្គម​ និង​បរិស្ថាន​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​។​ អ្នកចូលរួម​ក៏​បាន​កំណត់​ និង​បង្ហាញ​នូវ​បញ្ហា​ដែល​ប្រឈម​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ទាំង​បួន​ដែល​តំណាង​ និង​ស្នើ​ដំណោះស្រាយ​ដែល​មាន​សក្តានុពល​។​ ក្នុង​រយៈពេល​ពីរ​ថ្ងៃនេះ​ អ្នកចូលរួម​បាន​បង្កើន​ចំណេះដឹង​ ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ និង​លើក​ឡើង​ពី​កង្វល់​ និង​បញ្ហា​ប្រឈម​សំខាន់ៗ​ដែល​ត្រូវ​ពិចារណា​ក្នុង​ដំណើរការ​នៃ​ការ​អនុវត្ត​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​នៅ​កម្ពុជា​។​
ដំបូង​ឡើយ​ អ្នកសម្របសម្រួល​ និង​អ្នកចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ គ្រោង​នឹង​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ចុង​ក្រោយ​នៅ​ស​ប្តា​ហ៍​ទី​១​ នៃ​ខែឧសភា​ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​ជំងឺ​រាតត្បាត​ កូ​វី​ដ​-១៩​ សិក្ខាសាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​ពន្យារពេល​ ហើយនឹង​ត្រូវ​រៀបចំ​ឡើង​វិញ​នៅ​ចន្លោះ​ខែមិថុនា​ និង​ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២០​។​ អ្នក​រៀបចំ​កម្មវិធី​សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​គណៈកម្មាធិការ​ហូ​ឡង់​ សម្រាប់​អង្គការ​សហភាព​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​អភិរក្ស​ធម្មជាតិ​ (IUCN)​ ព្រោះ​បើ​គ្មាន​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទេ​ កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ក៏​មិន​អាច​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​បាន​ដែរ​។​