Exchange of Notes and related documents on the extension of Grant Aid for the purpose of the implementation of the Project for Human Resource Development Scholarship in 2021
On 23 July 2021, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation – Cambodia issued a press release on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, and His Excellency MIKAMI Masahiro, Ambassador of Japan to the Kingdom of Cambodia, will sign the Exchange of Notes and related documents on the extension of Grant Aid for the purpose of the implementation of the Project for Human Resource Development Scholarship in 2021.
The extension of Grant Aid is up to JPY 362,000,000 (approximately USD 3,310,000) for the purpose of the implementation of the project for Human Resource Development Scholarship as well as enhancing the close cooperation and bond of traditional friendship between the two countries in 2021, on 26 July 2021, at the Ministry.