Ministry of Education, Youth and Sport will launch a mock test application for grade 12 student to improve capacity online
On 07 February 2017, the Ministry of Education, Youth and Sport announced that an online mock test application to improve capacity for grade 12 student will be launched on 13 February 2017, at 08:00 am at the Ministry of Education, Youth and Sport. This application will help grade 12 students to upgrade their capacity besides what they have learnt in classes. The students are able to do Q&A or exercises online by using their Smart phone, tablet or computer when they are free after schools. They can practice this application on Ministry website via this link: https://bacii.moeys.gov.kh/.