New implementation of health measures and quarantine for all travelers entering Cambodia, effective from 12 December 2020 onwards
On 04 December 2020, the Inter-Ministerial Committee to Combat COVID-19 issued a press release to inform the general public on the implementation of health measures and quarantine for all travelers entering Cambodia which will be effective from 12 December 2020 onwards.
The implementation of Sponsorship Mechanism for foreign travelers who are investor-businesspersons, company staff, experts and technicians who are sponsored to enter Cambodia for less than 14 days is temporarily suspended until the situation of the spread of COVID-19 in Cambodia is relieved and received new high approval from the Prime Minister.