On 30 August 2023, the Cambodia Microfinance Association (CMA) and the Association of Banks in Cambodia issued a joint press release on the launch of the Standard Loan Contract and Standard Text of Contractual Terms to strengthen consumer protection and fair competition in banking and financial sector.
The launching ceremony was presided over by H.E Dr. CHEA Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC). This will apply to commercial banks, specialized banks, microfinance deposit-taking institutions, Microfinance institutions, rural lending institutions, and financial leasing companies.