​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៣០​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​ ២០២៣​ សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ (CMA)​ និង​សមាគម​ធនាគារ​នៅ​កម្ពុជា​ (ABC)​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​រួម​ស្តី​ពី​ការ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ស្តង់ដា​កិច្ចសន្យា​ឥណទាន​ និង​ខចែង​ស្តង់ដា​កិច្ចសន្យា​ឥណទាន​ ដើម្បី​ពង្រឹង​ការ​ការពារ​អតិថិជន​ និង​តម្លាភាព​វិស័យ​ធនាគារ​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​។​​
កម្មវិធី​នេះ​រៀបចំ​ទ្បើ​ង​ក្រោម​អធិបតីភាព​ លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត​ ជា​ សេរី​ អគ្គទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ (NBC)​។​ វិសាលភាព​ស្តង់ដា​នេះ​ អនុវត្ត​ចំពោះ​ធនាគារពាណិជ្ជ​ ធនាគារ​ឯកទេស​ គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ទទួល​ប្រាក់​កម្ចី​ គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​មិន​ទទួល​ប្រាក់​កម្ចី​ គ្រឹះស្ថាន​ឥណទាន​ជនបទ​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ភតិសន្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​។​