Press release on Cambodia-ROK FTA to further enhance healthy bilateral economic cooperation
On 07 December 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia-ROK FTA to further enhance healthy bilateral economic cooperation.
His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, hailed the achievements registered during Ambassador PARK Heung-kyeong’s tenure, especially the Cambodia-Republic of Korea (ROK) Free Trade Agreement that has entered into force on 01 December this year, underlining his strong expectation it will further enhance the current healthy bilateral economic cooperation, particularly on trade and investment.