Press release on presentation to ambassadors on the status of Cambodian cultural areas along the Cambodian-Thai border
On 22 May 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the presentation to ambassadors on the status of Cambodian cultural areas along the Cambodian-Thai border.
On the afternoon of 22 May 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation organized a presentation on the status of Cambodian cultural areas along the Cambodian-Thai border. The presentation was attended by 44 heads and representatives of diplomatic missions and international organizations in the Kingdom of Cambodia, led by Her Excellency Dr. Phoeung Sakona, Minister of Culture and Fine Arts.