Vaccination against COVID-19 to the elderly, pregnant women and breastfeeding women who have been cured of the disease including COVID-19 and those with chronic illness
On 19 October 2021, the Ministry of Health issued a notification on vaccination against COVID-19 to the elderly, pregnant women and breastfeeding women who have been cured of the disease including COVID-19 and those with chronic illness.
The ministry calls on all citizens to volunteer to be vaccinated against COVID-19 by consulting a doctor at the COVID-19 vaccination site near their homes.