អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ធ្វើ​បរិវត្ដ​កម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​នៅ​ក្នុង​ការ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​
អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​អប់រំ​ពិសេស​នៃ​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ ​និង​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ស្ដី​ពី​ «​ធនធាន​អប់រំ​ឌី​ជី​ថ​ល​ជា​ភាសា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​កម្រិត​បឋម​សិក្សា​»​ សម្រាប់​គម្រោង​ «​ធនធាន​អប់រំ​ឌី​ជី​ថ​ល​ជា​ភាសា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​កម្រិត​បឋម​សិក្សា​»​ នៅ​វេលា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២៣​ នា​មន្ទីរ​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ខេត្តកំពង់ចាម​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​រៀបចំ​ឡើង​ក្រោម​អធិបតីភាព​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ជាតិ​ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយកប្រតិបត្តិ​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​លោកស្រី​បណ្ឌិត​ Katja​ Sarajeva​ ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​កម្មវិធី​នៃ​កម្មវិធី​របស់​ប្រទេស​ស៊ុ​យ​អែ​ត​សម្រាប់​បច្ចេកវិទ្យា​ គមនាគមន៍​ និង​ព័ត៌មាន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ (SPIDER)​ ដែល​ជា​តំណាង​ម្ចាស់​ជំនួយ​នៃ​គម្រោង​នេះ​ផង​ដែរ​។​ សិក្ខាសាលា​មួយ​ព្រឹក​នេះ​ មាន​វត្តមានអ្នកចូលរួម​សរុប​៣៤​នាក់​ ក្នុង​នោះ​ស្ត្រី​១៤​នាក់​ ដែល​ជា​មន្ត្រី​ថ្នាក់​ជាតិ​នៃ​នាយកដ្ឋាន​អប់រំ​ពិសេស​ មន្ដ្រី​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​នៃ​មន្ទីរ​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ខេត្ដរតនគិរី​ មណ្ឌលគិរី​ ក្រចេះ​ ស្ទឹង​ត្រែង​ ព្រះ​វិហារ​ និង​កំពង់ធំ​ នាយក​សាលា​ លោកគ្រូ​-​អ្នកគ្រូ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​ដែល​បាន​ចូលរួម​ថត​សំឡេង​ផលិត​វី​ដេ​អូ​ និង​លោកគ្រូ​-​អ្នកគ្រូ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​ផ្សេង​ទៀត​ តំណាង​គម្រោង Let’s Read នៃអង្គការ​មូល​និធិ​អាស៊ី​ តំណាងគម្រោងអប់រំបរិយាបន្ននៅបឋមសិក្សា តំណាង​អង្គការ​លើក​ស្ទួយ​វប្បធម៌​កួយ​ និង​តំណាង​ភាព​ជា​ដៃគូ​អប់រំ​របស់​អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល​។​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​ធាតុ​ចូល​សម្រាប់​ផលិត​វី​ដេ​អូ​អប់​រំជា​ភាសា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ពី​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០២​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២៣​ នៅ​ទីតាំង​ដដែល​នេះ​។​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ជាតិ​ មាន​ប្រសាសន៍​នា​ពេល​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​បើក​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​ សាលា​ចំណេះ​ទូទៅ​ និង​សាលាអប់រំ​បណ្ដុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស​និងវិជ្ជាជីវៈ​ បាន​ព្យាយាម​វិ​វត្ត​ខ្លួន​មួយ​កម្រិត​ទៀត​ឆ្ពោះទៅ​រក​បច្ចេកវិទ្យា​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ ជា​ពិសេស​ ឯកឧត្តម​បាន​សាទរ​និង​កោតសរសើរ​ចំពោះ​សមិទ្ធផល​ដែល​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ផលិត​ឡើង​ បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​ធាតុ​ចូល​កាលពី​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ និង​ការ​សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​អប់រំ​ពិសេស​ ព្រោះ​អ្វី​ដែល​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​និង​កំពុង​ធ្វើ​គឺជា​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​នៅ​ក្នុង​បរិវត្ត​កម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​ពិសេស​ និង​ការ​អប់រំ​បរិ​យា​បន្ន​ ដោយ​ផ្ដោត​លើ​ការ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​សម្រាប់​សិស្ស​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ ទោះបី​សមិទ្ធផល​លេចឡើង​ជា​រូបរាង​ក៏​ដោយ​ កា​រត​ភ្ជាប់​អ៊ីនធឺណិត​គឺជា​បញ្ហា​មួយ​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ដែល​រស់នៅ​តំបន់​ដាច់​ស្រយាល​ ទាញ​យក​ធនធាន​ទាំងនោះ​ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​។​ ឯកឧត្តម​សង្ឃឹមថា​ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤​ សេវា​អ៊ីនធឺណិត​នឹង​គ្របដណ្ដប់​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដែល​ជួយ​សម្រួល​ដល់​កា​រត​ភ្ជាប់​និង​ទំនាក់ទំនង​ពី​មជ្ឈដ្ឋាន​មួយ​ទៅ​មជ្ឈដ្ឋាន​មួយទៀត​។​
​គួរ​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា​ ធនធាន​អប់រំ​ឌី​ជី​ថ​ល​ជា​ភាសា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​កម្រិត​បឋម​សិក្សា​ មាន​ចំនួន​៩០​ និង​៥​ភាសា​កំណើត​ (​ភាសា​ព្នង​ គ្រឹ​ង​ ទំពួន​ កា​វ៉ែត​ និង​កួយ​)​ ហើយ​ផលិត​ឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ​ចំនួន​៣​ ដូច​ជា​ ១)​ រៀន​អាន​និង​សរសេរ​ព្យញ្ជនៈ​ខ្មែរ​ ចំនួន​៦​វី​ដេ​អូ​ក្នុង​១​ភាសា​កំណើត​ និង​សម្រាប់​៤​ភាសា​កំណើត​,​ ២)​ រឿងនិទាន​កុមារ​ ចំនួន​១២​វី​ដេ​អូ​សម្រាប់​ភាសា​កំណើត​ចំនួន​៤​ និង​២​វី​ដេ​អូ​សម្រាប់​ភាសា​កួយ​ ៣)​ រៀន​គណិត​វិទ្យា​ ចំនួន​៤​វី​ដេ​អូ​ក្នុង​១​ភាសា​កំណើត​ និង​សម្រាប់​៤​ភាសា​កំណើត​។​ ប្រសាសន៍​របស់​លោក​ ធី​ ទ្រី​ នៅ​ក្នុង​ឱកាស​នេះ​បាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​វឌ្ឍនភាព​គម្រោង​ដែល​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​សិក្ខាសាលា​ គឺ​អូ​ឌី​ស៊ី​សម្រេច​បាន​៨២%​នៃ​ចំនួន​វី​ដេ​អូ​សរុប​ ព្រមទាំង​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​សកម្មភាព​អូ​ឌី​ស៊ី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ច​កោណ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាល​ទី​៧​ ចំពោះ​បញ្ច​កោណ​ទី​៥៖​ ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ថា​ ធនធាន​អប់រំ​ទាំងនេះ​នឹង​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​សិក្សា​របស់​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ផង​ដែរ​។​ បន្ថែម​ពី​នេះ​ លោកស្រី​បណ្ឌិត​ Katja​ Sarajeva​ បាន​បង្ហាញ​ក្ដី​រីករាយ​ចំពោះ​វឌ្ឍនភាព​គម្រោង​ ដែល​បានជា​ស្ពាន​ចម្លង​សិស្ស​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ក្នុង​ការ​សិក្សា​ភាសាជាតិ​។​ លោកស្រី​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ថា​ ការ​រួម​បញ្ចូល​រវាង​ការ​សិក្សា​ភាសាជាតិ​និង​ភាសា​កំណើត​នៅ​ក្នុង​វី​ដេ​អូ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការ​បំផុសគំនិត​ច្នៃប្រឌិត​ដល់​សិស្ស​ផង​ដែរ​។​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​ក៏​ជា​វេទិកា​សម្រាប់​មន្ត្រី​អប់រំ​ និង​អង្គការ​ដៃគូ​ ចែករំលែក​មតិយោបល់​អំពី​ធនធាន​វី​ដេ​អូ​ បន្ទាប់​ពី​បទ​បង្ហាញ​អំពី​គម្រោង​ និង​ការ​ចាក់​បញ្ចាំង​វី​ដេ​អូ​ជ្រើសរើស​ទៅ​តាម​ប្រធានបទ​នីមួយៗ​។​ មន្ត្រី​អប់រំ​ បាន​បង្ហាញ​ក្ដី​រីករាយ​ចំពោះ​ការ​បង្កើត​ធនធាន​នេះ​ឡើង​ ព្រោះ​វា​អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​សិក្សា​របស់​សិស្ស​កាន់តែ​មាន​ភាព​រស់​រវើក​ ដោយសារ​វី​ដេ​អូ​បាន​បញ្ចូល​នូវ​គំនូរជីវចល​ ចលនា​រូបភាព​ទៅ​តាម​សំឡេង​ ទេសភាព​ពណ៌​ចម្រុះ​ដែល​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​តថភាព​រស់នៅ​របស់​ពួក​គេ​ និង​លើកកម្ពស់​ភាសាជាតិ​និង​ភាសា​កំណើត​។​ មន្ត្រី​អប់រំ​ ក៏​សំណូមពរ​ឱ្យ​អូ​ឌី​ស៊ី​ពិចារណា​ផលិត​ធនធាន​អប់រំ​បែប​នេះ​បន្ថែម​ទៀត​ដែរ​។​ ដោយឡែក​ អង្គការ​ដៃគូ​ បាន​បង្ហាញ​ពី​ផល​វិជ្ជមាន​នៃ​ការ​បំប្លែង​សៀវភៅ​រឿងនិទាន​កុមារ​ដែល​បាន​ផ្ដល់​សិទ្ធិ​ឱ្យ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ផលិត​ទៅ​ជា​ទម្រង់​ឌី​ជី​ថ​ល​និង​វី​ដេ​អូ​ ដែល​បាន​ពង្រីក​វិសាលភាព​នៃ​ការ​យល់​ដឹង​ពី​តម្លៃ​អប់រំ​ពី​រឿងនិទាន​។​
​មុន​នឹង​ប្រកាស​បិទ​បញ្ចប់​សិក្ខាសាលា​ អ្នកសម្របសម្រួល​កម្មវិធី​បាន​រៀបចំ​កិច្ច​ពិភាក្សា​រវាង​អ្នកចូលរួម​ដោយ​ផ្តោត​លើ​វិធីសាស្ដ្រ​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ត​ ការ​ជ្រើសរើស​បឋម​សិក្សាអប់រំ​ពហុ​ភាសា​ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​អនុសាសន៍​ដល់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដើម្បី​ជួយ​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​ ព្រមទាំង​ការ​បង្ហាញ​ផលវិបាក​មួយ​ចំនួន​ដែល​សាលា​នៅ​មូលដ្ឋាន​ជួប​ប្រទះ​។​ ក្នុង​នោះ​ យើង​សង្កេត​ឃើញ​ថា​ មធ្យោបាយ​ផ្សព្វផ្សាយ​ដោយ​ផ្ទាល់​និង​ជា​ក្រុម​នៅ​តែ​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ ទោះបី​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​ប្រព័ន្ធ​ឌី​ជី​ថ​ល​ជា​អាទិភាព​ក៏​ដោយ​ ព្រោះ​តំបន់​ខ្លះ​មិន​មាន​សេវា​អ៊ីនធឺណិត​គ្រប់គ្រាន់​។​ ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ចាក់​ផ្សាយ​វី​ដេ​អូ​ឡើង​វិញ​ដោយ​ប្រើប្រាស់​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​កម្រិត​មូលដ្ឋាន​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​បង្កើត​ក្រុម​តេ​លេ​ក្រាម​និង​បែងចែក​តាម​ភាសា​កំណើត​ សម្រាប់​មន្ត្រី​អប់រំ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ នាយក​សាលា​ ព្រមទាំង​លោកគ្រូ​-​អ្នកគ្រូ​អប់រំ​ពហុ​ភាសា​ ទាញ​យក​ទុក​ប្រើប្រាស់​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ត​ និង​អាច​ទទួល​បាន​បច្ចុប្បន្នភាព​ព័ត៌មាន​ពី​អូ​ឌី​ស៊ី​ផង​ដែរ​។​ បន្ថែម​ពី​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​រយៈ​ក្រុម​តេ​លេ​ក្រាម​ អូ​ឌី​ស៊ី​ក៏​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​លើ​ទំព័រ​ហ្វេ​ស​ប៊ុ​ក​ Open​ Development​ Cambodia​ Organizationយូ​ធូប​ Open​ Development​ Cambodia​ Organization​ និង​ គេហទំព័រ​ធនធានសិក្សា  Learning​ Platform​ របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ផង​ដែរ​។​ បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​សិក្ខាសាលា​នេះ​ អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​ធនធាន​អប់រំ​ដែល​មាន​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត​ ព្រមទាំង​ត្រៀមខ្លួន​សម្រាប់​រៀបចំ​របាយការណ៍​វាយតម្លៃ​គម្រោង៕
ការផ្សព្វផ្សាយធនធានអប់រំឌីជីថលជាភាសាជនជាតិដើមភាគតិចនៅក្នុងក្រុមតេលេក្រាម
ការផ្សព្វផ្សាយធនធានអប់រំឌីជីថលជាភាសាជនជាតិដើមភាគតិចនៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុក Open Development Cambodia Organization
ការផ្សព្វផ្សាយធនធានអប់រំឌីជីថលជាភាសាជនជាតិដើមភាគតិចនៅលើយូធូប Open Development Cambodia Organization
ការផ្សព្វផ្សាយធនធានអប់រំឌីជីថលជាភាសាជនជាតិដើមភាគតិចនៅលើគេហទំព័រធនធានសិក្សា Learning Platform របស់អូឌីស៊ី