​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២២​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២២​ ក្រសួងសុខាភិបាល​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ជូន​ព័ត៌មាន​ ស្តី​ពី​យុទ្ធនាការ​អប់រំ​សុខភាព​ រួម​គ្នា​ទប់ស្កាត់​ការ​ចម្លង​វីរុស​កូ​វី​ដ​-១៩​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ "​រួម​គ្នា​ប្រយុទ្ធ​វីរុស​កូ​វី​ដ​-១៩​ បំប្លែង​ថ្មី​អូ​មី​ក្រុង​ ដែល​ឆ្លង​លឿន​ខ្លាំង​ជាង​មុន​ អាច​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ អ្នក​ និង​គ្រួសារ​"​។​
​យុទ្ធនាការ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ក្រើនរំលឹក​ ពញ្ញាក់​ស្មារតី​ និង​បង្កើន​ជម្រុញ​ការ​ចូលរួម​របស់​បុគ្គល​ គ្រួសារ​ និង​សហគមន៍​ ព្រមទាំង​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ស្ថាប័ន​-​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ អង្គភាព​សាធារណៈ​ដទៃ​ទៀត​ អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​គ្រប់​លំដាប់ថ្នាក់​ មន្ទីរ​ អង្គភាព​ជំនាញ​នានា​ អង្គការ​ជាតិ​ អន្តរជាតិ​ អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ និង​សេវា​ឯកជន​ទាំងអស់​ ពួតដៃ​រួម​គ្នា​ បន្ត​អនុវត្ត​វិធានការ​ចាំបាច់ៗ​នានា​។​