​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៧​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២៣​ មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា​ (​ម​.​ស​.​ម​.​ក​)​ សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​កម្ពុជា​ (​អា​ដ​ហុ​ក​)​ និង​មជ្ឈមណ្ឌល​សាមគ្គីភាព​ បាន​ចេញផ្សាយ​របាយការណ៍​ប្រចាំ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២២​ ស្តី​ពី​ការ​ឃ្លាំមើល​សេរីភាព​មូលដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា​ (​គម្រោង​សេរីភាព​មូលដ្ឋាន​)​។​
របាយការណ៍​នេះ​លើក​ឡើង​ពិស្តារ​អំពី​ទិដ្ឋភាព​នៃ​ការ​អនុវត្ត​សេរីភាព​ខាង​ការ​បង្កើត​សមាគម​ សេរីភាព​ខាង​ការ​បញ្ចេញមតិ​ និង​សេរីភាព​ខាង​ការ​ជួប​ប្រជុំ​ (​សេរីភាព​មូលដ្ឋាន​)​ នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១​ ខែមករា​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២២​។​ របាយការណ៍​ប្រចាំឆ្នាំ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ​ មាន​អាច​ទាញ​យក​បានជា​ ភាសា​ខ្មែរ​ និង​ភាសា​អង់គ្លេស​។​ របាយការណ៍​ចំនួន​ប្រាំមួយ​ដែល​ចេញផ្សាយ​មុនៗ​ អំពី​ការ​ឃ្លាំមើល​សេរីភាព​មូលដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា​ ក៏​មាន​ជា​ភាសា​ខ្មែរ​ និង​ភាសា​អង់គ្លេស​ផង​ដែរ​។