​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ស្ថាប័ន​សារព័ត៌មាន​ និង​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ចំនួន​៩៣​ បាន​ចេញ​សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​រួម​ ដើម្បី​សម្ដែង​ការ​សោកស្ដាយ​ជា​ខ្លាំង​ ចំពោះ​ការ​សម្រេច​របស់​សម្ដេច​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន​ សែន​ ក្នុង​ការ​លុប​ចោល​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សារព័ត៌មាន​វី​អូ​ឌី​ និង​ថ្កោលទោស​ផង​ដែរ​ចំពោះ​ការ​បៀតបៀន​ផ្លូវភេទ​ និង​ការ​គំរាមកំហែង​ថ្មីៗ​នេះ​ ទៅ​លើ​ស្ត្រី​អ្នក​សារព័ត៌មាន​វី​អូ​ឌី​ម្នាក់​។​
​ពួក​គេ​ក៏​ស្នើ​សុំ​ដោយ​ទទូច​ឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​ប្រកបដោយ​ការ​អត់ធ្មត់​ វិជ្ជាជីវៈ​ និង​ការ​គោរព​ ដែល​ស្រប​ទៅ​នឹង​ច្បាប់​កម្ពុជា​ និង​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​លំហរ​សារព័ត៌​មាននៅ​កម្ពុជា​។​ លើស​ពី​នេះ​ ពួក​គេ​សង្ឃឹមថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ តាម​រយៈ​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ដូច​ជា​ ក្រសួង​ព័ត៌មាន​ និង​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ នឹង​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​អំពាវនាវ​ឱ្យ​លោក​ ផែង​ វណ្ណៈ​ និង​អ្នក​ផ្សេង​ទៀត​ ធ្វើការ​សុំ​ទោស​ចំពោះ​ ស្ត្រី​អ្នករាយការណ៍​ព័ត៌មាន​ម្នាក់​ ដែល​បាន​និពន្ធ​អត្ថបទ​វី​អូ​ឌី​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស​នេះ​ ព្រមទាំង​បញ្ឈប់​សកម្មភាព​មិន​ត្រឹមត្រូវ​នៃ​ការ​បៀតបៀន​ផ្លូវភេទ​ចំពោះ​ស្ត្រី​អ្នករាយការណ៍​ព័ត៌មាន​។​ ជា​ចុង​ក្រោយ​ ពួក​គេ​សង្ឃឹម​យ៉ាង​មុតមាំ​ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួលស្គាល់​ពី​តួនាទី​ដ៏​សំខាន់​របស់​វី​អូ​ឌី​ និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​របស់​ពួក​គេ​ រួម​ជាមួយនឹង​ស្ថាប័ន​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឯករាជ្យ​ដែល​នៅ​សេសសល់​នៅ​កម្ពុជា​ ក៏​ដូច​ជា​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​ប្រកបការងារ​របស់​ពួក​គេ​ ដោយ​អនុលោម​តាម​ច្បាប់​ និង​ដោយ​គ្មាន​ការ​ភ័យ​ខ្លាច​ពី​ការ​គំរាមកំហែង​ និង​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​។​