កាស​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរ​ជា​តិ​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ជូន​ព័ត៌មាន​ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​អត្ថបទ​ដែល​មាន​ចំណងជើង​ថា​ “Migrant​ worker​ protections​ lacking,​ reports​ find”​ ចុះ​ផ្សាយ​ក្នុង​កាសែត​ភ្នំពេញ​ប៉ុស្តិ៍​។​ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ធ្វើការ​បំភ្លឺ​ដូច​តទៅ​៖
• តប​តាម​ការ​ណែនាំ​របស់​ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ ស្ថានទូត​/​ស្ថាន​អគ្គ​កុងស៊ុល​កម្ពុជា​ទាំងអស់​ បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់​នានា​ដល់​ពលរដ្ឋ​/​ពលករ​កម្ពុជា​ នៅ​ក្នុង​បណ្តា​ប្រទេស​តាំងនៅ​ ហើយ​ចាត់​ទុក​ការ​ជួយ​នេះ​ ជា​កិច្ចការ​អាទិភាព​មួយ​របស់​ស្ថាន​តំណាង​ ទោះ​ត្រូវ​ប្រឈម​នឹង​ការ​លំបាក​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ។
• ក្រសួងការបរទេស​ តែងតែ​ជូន​ព័ត៌មាន​ដល់​សាធារណជន​ និង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ករណី​ជាក់ស្តែង​ជា​ច្រើន​នៃ​ការ​ជួយ​សង្គ្រោះ​ពលរដ្ឋ​/​ពលករ​កម្ពុជា​ពី​សំណាក់​ស្ថា​ន​តំណាង​កម្ពុជា​នៅ​ក្រៅប្រទេស​។​ ថ្មីៗ​នេះ​ ក្រសួង​ទើបតែ​បាន​បង្ហាញ​ពី​លទ្ធផល​ប្រកបដោយ​ផ្លែផ្កា​នៃ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ក្រសួង​ និង​ស្ថាន​តំណាង​កម្ពុជា​នៅ​ក្រៅប្រទេស​ នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី​១​ ឆ្នាំ​២០១៧​។​
• ដូចនេះ​ ការ​ចោទប្រកាន់​ថា​ “​នៅ​ពេល​ពួក​គេ​ [​ពលករ​ខ្មែរ​]​ សុំ​ជំនួយ​ពី​ស្ថានទូត​ ពួក​គេ​ពុំ​ទទួល​បានការ​ជួយ​នោះ​ទេ​”​ ពុំ​មាន​មូលដ្ឋាន​ការ​ពិត​ឡើយ​។​