សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្ដី​ពី​កម្ពុជា​តវ៉ា​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​រំលោភ​បំពាន​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់​ថៃ​មក​លើ​អធិបតេយ្យ​ និង​បូរណភាព​ទឹកដី​កម្ពុជា​
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៤​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២៦​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ចេញ​សេច​ក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្ដី​ពី​ការតវ៉ាប្រឆាំងរបស់កម្ពុជា​នឹង​ការ​រំលោភ​បំពាន​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់​ថៃ​មក​លើ​អធិបតេយ្យ​ និង​បូរណភាព​ទឹកដី​កម្ពុជា​។​
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​តវ៉ា​ជា​ផ្លូវការ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​ហោះ​ចូល​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត​នៃ​ ឧទ្ធម្ភាគចក្រ​របស់​កងទ័ពអាកាស​ថៃ​ចូល​ក្នុង​ដែនដី​កម្ពុជា​ ដែល​រំលោភ​បំពាន​យ៉ាង​ច្បាស់​មក​លើ​អធិបតេយ្យ​ និង​ បូរណភាព​ទឹកដី​របស់​កម្ពុជា​ លើ​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ និង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្តរ​ទ្វេភាគី​ដែល​មាន​ស្រាប់​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​។ ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២៦​ ឧទ្ធម្ភាគចក្រ​របស់​យោធា​ថៃ​មួយ​គ្រឿង​ បាន​រំលោភ​បំពាន​ចូល​ក្នុង​ដែន​អាកាស​កម្ពុជា​ ចម្ងាយ​៤០០​ម៉ែត្រ​ នៅ​ជិត​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ដូង​ ក្នុងស្រុក​កំ​រៀង​ ខេត្តបាត់ដំបង​។​