កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៧​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ រាជរ​ដ្ឋា​ភិ​បាល​កម្ពុជា​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ជូន​ដល់​សាធារណជន​ឲ្យ​បាន​ជ្រាប​ថា​ ចន្លោះ​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែកក្កដា​ រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​០៧​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៧​នេះ​ ក្រសួង​ការងារ​ថៃ​បាន​៖​
១៖​ ទទួល​លិខិត​ស្វ័​យ​ប្រកាស​ពី​និយោជក​ថៃ​សរុប​ចំនួន​ ១៩៥,៦២៧​និយោជក​។​
​២៖​ ស្រង់​ទិន្នន័យ​ពលករ​បរទេស​ ដែល​មិន​ទាន់​ស្របច្បាប់​ សរុប​ចំនួន​ ៦៩៤,៦២៩​នាក់​ ក្នុង​នោះ​ពលករ​កម្ពុជា​មាន​ចំនួន​ ២០៣,៧៣២​នាក់​ ដែល​ទាប​ជាង​ការ​ប៉ាន់​ប្រមាណ​របស់​ភាគី​ថៃ​ កាលពី​ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ កន្លង​ទៅ​ ដែល​មាន​រហូត​ទៅ​ដល់​ជាង​ ៣០​ម៉ឺន​នាក់​។​ ក្រៅពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ មាន​ពលករ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ចំនួន​ ៤០២,៥៤២​នាក់​ និង​ឡាវ​ចំនួន​ ៨៨,៣៦៥​នាក់​។​ ជា​រួម​តួលេខ​នេះ​គឺ​តិច​ជាង​ការ​រំពឹង​ទុក​របស់​ក្រសួង​ការងារ​ថៃ​។​
​៣៖​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​០៨​ ខែសីហា​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​០៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ គឺជា​ឌំ​ណា​ក់​កាល​មួយ​ សម្រាប់​ពលករ​កម្ពុជា​ ដែល​មិន​ទាន់​ស្របច្បាប់​ត្រូវ​ទៅ​បង្ហាញខ្លួន​នៅ​ការិយាល័យ​ទាំង​ ៩៧​កន្លែង​ របស់​ភាគី​ថៃ​ ដើ​ម្បីទទួល​បាន​លិខិតបញ្ជាក់​ពី​ក្រសួង​ការងារ​ថៃ​។​