នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៦​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ស្តី​ពី​វិធានការ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ស្ថានការណ៍​បច្ចុប្បន្ន​របស់​ពលករ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ច្របូកច្របល់​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​៖
• អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលករ​កម្ពុជា​ស្ថិត​ក្នុង​ភាព​ស្ងប់ស្ងាត់​ អំឡុង​ពេល​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​បាន​ប្រកាស​ពន្យា​ពេល​អនុវត្ត​រាជក្រឹត្យ​របស់​ខ្លួន​ ក្នុង​រយៈពេល​១៨០​ ថ្ងៃ​។
• ស្ថាន​ឯកអគ្គរាជទូត​កម្ពុជា​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ និង​ស្ថាន​ឯកអគ្គ​កុងស៊ុល​កម្ពុជា​នៅ​ស្រះ​កែវ​ នឹង​ធ្វើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​យ៉ាង​ពេញលេញ​ និង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​គ្រប់​ជាន់ថ្នាក់​របស់​បណ្តា​ខេត្ត​កម្ពុជា​ដែល​ជាប់​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេស​ថៃ​។​
• រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ កំពុង​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ធ្វើការ​ចរចា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ថៃ​ ជាមួយ​ក្តី​សង្ឃឹម​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​អនុគ្រោះ​សម្រាប់​ពលករ​របស់​យើង​។
• ថ្នាក់ដឹកនាំ​កម្ពុជា​កំពុងធ្វើការ​ចរចា​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ​ ដើម្បី​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​សម​ស្រប​ចំពោះ​ស្ថានការណ៍​នេះ​។​