សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​ជំនួប​រវាង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហភាព​អឺរ៉ុប​ប្រចាំ​នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ក្រុម​អ្នកនាំពាក្យ​ខុ​ន្ទ​កាល័យ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​ជំនួប​រវាង​ឯកឧត្តម​កិត្តិ​ទេសាភិបាល​បណ្ឌិត​ ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​ត​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ និង​លោក​ជំទាវ​ ម៉ា​រី​យា​ ដែល​ ខា​មែន​ ម៉ូ​រេណូ​ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ប្រចាំ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ដែល​បញ្ចប់​អាណត្តិ​បេសកកម្ម​ការទូត​នៅ​កម្ពុជា​។​
​កម្ពុជា​ និង​សហភាព​អឺរ៉ុប​បាន​ប្តេជ្ញា​បន្ត​ជំរុញ​ និង​លើកកម្ពស់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​កម្ពុជា​ និង​សហភាព​អឺរ៉ុប​ឱ្យ​កាន់តែ​ជិត​ស្និទ្ធ​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ពង្រីក​ទិស​ដៅ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទៅ​លើ​វិស័យ​ដែល​ជា​អាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ជា​ពិសេស​ វិស័យ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​ វិស័យ​សុខាភិបាល​ និង​វិស័យ​មុខងារសាធារណៈ​ ដែល​ជា​កិច្ចការ​សំខាន់ៗ​ នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។​ លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក៏​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​សហភាព​អឺរ៉ុប​បន្ត​ពិចារណា​គាំទ្រ​ និង​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​លើ​ “​កម្មវិធី​សូចនាករ​ពហុ​ឆ្នាំ​២០២១-២០២៧“​ ដំណាក់កាល​ទី​២​ បន្ថែម​ទៀត​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ការ​នាំ​ចេញ​របស់​កម្ពុជា​ឆ្ពោះ​ទោ​កាន់​ទីផ្សារ​សហភាព​អឺរ៉ុប​។