នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​ ០៥​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ គណៈកម្មការ​ប្រឹក្សា​ការងារ​បាន​បើក​កិច្ចប្រជុំ​អាណត្តិ​ទី​៨​ លើក​ទី​១៧​ នៅ​ទីស្តីការក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ ដើម្បី​បន្ត​ពិនិត្យ​ និង​ពិភាក្សា​លើ​លទ្ធផល​របស់​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ត្រីភាគី​ និង​ធ្វើការ​ពិភាក្សា​កំណត់​ប្រាក់​ឈ្នួល​អប្បបរមា​សម្រាប់​កម្មករនិយោជិត​ផ្នែក​វាយ​ន​ភណ្ឌ​ កាត់ដេរ​ និង​ផលិត​ស្បែកជើង​ សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០១៨​។​ ក្រោយ​ការ​ពិភាក្សា​ ភាគី​ទាំងអស់​បាន​គាំទ្រ​ជា​ឯកច្ឆន្ទ​លើ​តួលេខ​ ១៦៥​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​។​ យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​សម្រេច​បន្ថែម​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ ៥​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ លើ​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ ១៦៥​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​។​ ដូច្នេះ​ ប្រាក់​ឈ្នួល​អប្បបរមា​សម្រាប់​កម្មករនិយោជិត​ផ្នែក​វាយ​ន​ភណ្ឌ​ កាត់ដេរ​ និង​ផលិត​ស្បែកជើង​ សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ មាន​ចំនួន​ ១៧០​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ ក្នុង​មួយ​ខែ​ ដោយ​អនុវត្ត​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​ ០១​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០១៨​ តទៅ​។​
​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​បន្ទុក​ចំនាយ​របស់​និយោជក​ រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​៖
• ពន្យារ​សុពលភាព​ការ​ព្យួរ​ទុក​ការ​បង់ប្រាក់​រំដោះ​ពន្ធលើប្រាក់ចំនេញ​របស់​រោងចក្រ​វាយ​ន​ភណ្ឌ​ កាត់ដេរ​ផលិត​ស្បែកជើង​ និង​កាបូប​ សម្រាប់​រយៈពេល​ ៥​ ឆ្នាំ​ (​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ដល់​ឆ្នាំ​២០២២)​។​