នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៦​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២០​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ជម្រាប​ជូន​ ឯកឧត្តម​ លោក​ជំទាវ​ ឯកអគ្គរាជទូត​ លោក​ លោកស្រី​ អគ្គ​កុងស៊ុល​ និង​ កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ប្រចាំ​នៅ​បរទេស​ អំពី​ការ​បន្ត​អនុវត្ត​វិធានការ​រឹត​បន្ដឹង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ និង​ការ​ផ្អាក​មិន​ឱ្យ​ជនបរទេស​មក​ពី​ប្រទេស​បារាំង​ អា​ល្លឺ​ម៉​ង់​ អឺ​រ៉​ង់​ អ៊ី​តា​លី​ អេ​ស្ប៉ា​ញ​ និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ចូល​មក​កម្ពុជា​។​
1. ​ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​សម្រេច​ពន្យារ​សុពលភាព​នៃ​វិធានការ​ក្នុង​ការ​ផ្អាក​មិន​ឱ្យ​ ជនបរទេស​ដែល​មក​ពី​ប្រទេស​ បារាំង​ អា​ល្លឺ​ម៉​ង់​ អឺ​រ៉​ង់​ អ៊ី​តា​លី​ អេ​ស្ប៉ា​ញ​ និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ចូល​មក​ ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​
2. ​ការ​ផ្អាក​គោលការណ៍​លើកលែង​ទិដ្ឋាការ​ ការ​ផ្តល់​ទិដ្ឋាការ​ទេសចរ​ ទិដ្ឋាការ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេ​ឡិច​ត្រូ​និ​ច​ និង​ទិដ្ឋាការ​នៅ​ពេល​មក​ដល់​ ក៏​ដូច​ជា​វិធានការ​សុខាភិបាល​នានា​ រួម​ទាំង​ តម្រូវកា​រវិ​ញ្ញាប​ន​ប័ត្រ​បញ្ជាក់​សុខភាព​ និង​ឯកសារ​ធានា​រ៉ាប់រង​សុខភាព​ ត្រូវ​ស្ថិត​នៅ​ជា​ធរមាន​បន្ត​ទៅ​ទៀត​។​
3. ​រាល់​វិធានការ​រឹត​បន្ដឹង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទាំងអស់​ខាងលើ​នេះ​ គឺ​មាន​លក្ខណៈ​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​ និង​ត្រូវ​បន្ត​អនុវត្ត​រហូត​ដល់​ស្ថានភាព​ជំងឺ​កូ​វី​ដ​១៩​ មានការ​ធូរស្រាល​ ក្រោយ​ពី​មានការ​វាយតម្លៃ​រួម​គ្នា​ រវាង​ក្រសួងសុខាភិបាល​ និង​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​។​