សិក្ខាសាលា​ស្តី​អំពី​អក្ខរកម្ម​លើ​ទិន្នន័យ​ក្រោម​គម្រោង​ ISAC​ ឆ្នាំ២០២១
​ស្រប​ជាមួយ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​កម្មវិធី​សិក្សា​និង​ការ​ធ្វើ​មូល​ដ្ឋា​នី​យ​កម្ម​ ក្រុមការងារ​របស់​ ODC​ បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ស្តី​អំពី​អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​នៅ​ខែកុម្ភៈ​ដោយ​មានការ​សម្របសម្រួល​ជាមួយនឹង​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ Internews​ ​ក្រោម​គម្រោងការ​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​នៅ​ក្នុង​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ (ISAC)​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​មាន​គោលបំណង​ជំរុញ​ទៅ​លើ​ការ​រីក​ដុះដាល​នៃ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ទិន្នន័យ​សាធារណៈ​ នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ជំនាញ​របស់​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​។​
​ការ​រៀបចំ​សម្រាប់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​បាន​បន្ត​ពី​ចុងឆ្នាំ​ ២០២០​ ដោយ​រួម​មានការ​ធ្វើ​ផែនការ​ ការ​ពិភាក្សា​និង​កែ​លម្អ​កម្មវិធី​សិក្សា​ដែល​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើងជា​ភាសាជាតិ​ទាំងស្រុង​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ក្នុងស្រុក​ជា​ឧទាហរណ៍​។​ ចំណែកឯ​ក្រុមការងារ​របស់​ ODC​ បាន​ចូលរួម​សម្របសម្រួល​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​ទិន្នន័យ​សារ​ធារ​ណៈ​ លោក​ John​ Weeks​ និង​ទីប្រឹក្សា​សារព័ត៌មាន​លើ​ទិន្នន័យ​ អ្នកស្រី​ Eva​ Constantaras​ ។​
​ខាង​ Internews​ បានការ​សហការ​ជាមួយ​ ODC​ ក្នុង​រៀបចំ​វគ្គ​សិក្សា​ដែល​មាន​សមាជិក​សង្គម​ស៊ី​វិល​និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ចំនួន​ ១៨​ នាក់​ (​ដែល​រួម​មាន​ទាំង​ដៃគូ​អនុវត្ត​ន៏​គម្រោង​ ISAC​ និង​សហគមន៍​ធំៗ​របស់​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​)​ សម្រាប់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​រយៈពេល​ ៣​ ថ្ងៃ​ ដោយ​រក្សា​គំលាត​សង្គម​ពី​គ្នា​។​ អ្នក​បណ្តុះបណ្តាល​គឺជា​បុគ្គលិក​ ODC​ ចំនួន​ ៤​ នាក់​ដែល​មាន​ដូច​ជា​ ៖​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​ ODC​ លោក​ សំ​អាន​ ម៉ារ​ឌី​ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​គេហទំព័រ​ កញ្ញា​ អ៊ួ​ន​ វិមល​ មន្ត្រី​កម្មវិធី​និង​ភាព​ជា​ដៃគូ​ លោក​ ឡុ​ច​ កល្យាណ​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ឯកទេស​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិ​សា​ស្រ​ (GIS)​ និង​លោក​ វង្ស​ ពិ​សិទ្ធ​ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិ​សា​ស្ត្រ (GIS)​។​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​រយៈពេល​ ៣​ ថ្ងៃ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ដោយ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​ ២៣​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​ ២៥​ ខែកុម្ភៈ​ដោយ​ប្រើ​រយៈពេល​ ៣​ ថ្ងៃ​ពេញ​។​ ដោយ​មានការ​ព្រួយបារម្ភ​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​នៃ​ការ​ឆ្លង​មេរោគ​កូ​វី​ដ​ជា​សហគមន៍​ វគ្គ​សិក្សា​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ប្រើ​វិធីសាស្ត្រ​បង្រៀន​ដែល​មានការ​រក្សា​គំលាត​សង្គម​ពី​គ្នា​។​ ថ្ងៃ​ទី​១​មានការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ និង​ការ​ចាប់ផ្តើម​នៃ​ការ​ស្ទង់​មតិ​លើ​ទិន្នន័យ​សាធារណៈ​ថ្មីៗ​របស់​ Internews​ ដោយ​ត​ភ្ជាប់​ទ្រឹស្តី​ធំៗ​ពី​បញ្ហា​ជាមួយនឹង​ការ​បង្កើត​សមត្ថភាព​ជាក់ស្តែង​ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក​។​
​ផ្នែក​ទី​១​ បាន​ស្វែង​យល់​ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ពី​អ្វី​ទៅ​ដែល​ជា​ទិន្នន័យ​ និង​ពិពណ៌នា​អំពី​ទិន្នន័យ​ គោលការណ៍​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ និង​បញ្ហា​ជាក់ស្តែង​ទៅ​លើ​ការ​បើក​អោយ​ប្រើប្រាស់​នូវ​ទិន្នន័យ​ក្នុងស្រុក​ និង​ទូ​ទាំង​ពិភពលោក​។​ សម្រាប់​ការ​អនុវត្ត​ជាក់ស្តែង​ អ្នកចូលរួម​បាន​យល់​ច្បាស់​ពី​លក្ខណៈ​បុគ្គល​ និង​បាន​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​នូវ​ទិន្នន័យ​អប់រំ​របស់​កម្ពុជា​តាម​រយៈ​ប្រភព​ផ្សេងៗ​។​
លោក​ វង្ស​ ពិ​សិទ្ធ​ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិ​សា​ស្ត្រ​ (GIS)របស់ ODC កំពុងចង្អុលបង្ហាញអំពីរបៀបសម្ភាសន៍​ទិន្នន័យ ឬ Interviewing Your Data
​ផ្នែក​ទី​២​ មាន​ពីរ​សមាស​ភាគ​គឺ​ “​ការ​សម្ភាសន៍​ទិន្នន័យ​របស់​អ្នក​ -​ Interviewing​ Your​ Data”​ និង​ “​ការ​ពិសោធន៍​រូបមន្ត​ទិន្នន័យ​ -​ Data​ Story​ Recipe​ Lab”​។​ ដំបូង​អ្នកចូលរួម​បាន​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​នូវ​ទិន្នន័យ​អប់រំ​របស់​យុវជន​ ដើម្បី​វិភាគ​ការ​សិក្សារ​របស់​សិស្ស​ដោយ​ផ្តោត​លើ​ការ​កំណត់​សំណួរ​សំខាន់ៗ​ដែល​បញ្ជាក់​ពី​ព័ត៌មាន​ដើម​។​ នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ទី​២​ អ្នកចូលរួម​បាន​ធ្វើការ​រួម​គ្នា​ទៅ​លើ​ការ​វិភាគ​នៃ​ការ​ចង្អុលបង្ហាញ​ស្ថិតិ​សម្រាប់​ការ​រក្សា​វត្តមាន​អ្នកចូលរួម​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​។​
​ផ្នែក​ទី​៣​ ផ្តោត​លើ​ការ​បញ្ជាក់​ និង​ធាតុ​ចេញ​នៃ​ទិន្នន័យ​ដែល​ '​បង្កើត​ដោយ​មនុស្ស​ -​ humanizing​ data"​ ដើម្បី​ភាព​ច្បាស់លាស់​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញមតិ​។​ ចំពោះ​លំ​ហាត់​ចុង​ក្រោយ​ អ្នកចូលរួម​បាន​ហ្វឹកហាត់​អំពី​វិធី​ប្រមូលផ្តុំ​ចំណេះដឹង​របស់​ពួក​គេ​ពី​កម្មវិធី​ដើម្បី​បង្កើត​និទានកថា​ (​បញ្ចា​ក់ៈ​ គឺ​ប្រើប្រាស់់​ទិន្នន័យ​ក្នុង​ប្រទេស​ជា​ឧទាហរណ៍​)​ ពី​ព័ត៌មាន​ដើម​នៃ​ “​រឿង​ដែល​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ -​ data​ story”​។​
​ចំណេះដឹង​របស់​អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​វាស់​ស្ទង់​តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើតេស្ត​មុន​ និង​ក្រោយ​កម្មវិធី​ ដែល​វា​អាច​បង្ហាញ​អោយ​ឃើញ​ពី​ការ​កើនឡើង​នៃ​ការ​យល់​ដឹង​។​ អ្នកចូលរួម​ក៏​ត្រូវ​បាន​សួរ​អំពី​ប្រសិទ្ធភាព​របស់​វគ្គ​សិក្សា​ទៅ​លើ​ការ​យល់​ដឹង​ និង​សមត្ថភាព​បង្រៀន​របស់​ក្រុមការងារ​តាម​រយៈ​ការ​ស្ទង់​មតិ​ខ្លី​។​ ក្រុមការងារ​ ODC​ នឹង​បន្ត​ធ្វើការ​ជាមួយ​ Internews​ បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ពង្រឹងសមត្ថភាព​បង្រៀន​សម្រាប់​វគ្គ​សិក្សា​អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​បន្ទាប់​ដែល​នឹង​ត្រូវធ្វើ​ឡើង​នៅ​ខែមិថុនា​ខាង​មុខ​នេះ​។​