On the second day of Phnom Penh’s monthlong public bus experiment, there was a visible uptick in passengers Thursday traveling the single route along Monivong Boulevard. ...
About a dozen passengers interviewed, who included civil servants, NGO staff and a large number of uniformed students, were largely positive about their experience of the bus so far and were unanimous in hoping that the trial expands to a city-wide public transport system. ...
The Japanese International Cooperation Agency, which blueprinted the current city bus trial, had no data on passenger numbers Thursday, but JICA spokesman Egami Masahiko, said he was pleased that buses were crowded so early on in the pilot service. ...