Announcement on the issuance of NSSF membership cards for veterans who are general and admiral officers of the Royal Cambodian Armed Forces, Ministry of National Defense
On 25 August 2026, National Social Assistance Fund issued an announcement on the issuance of NSSF membership cards for veterans who are general and admiral officers of the Royal Cambodian Armed Forces, Ministry of National Defense.
The National Social Assistance Fund provides healthcare social security benefits, as well as free medical examination and treatment services at all partner health facilities of the National Social Security Fund (NSSF), in accordance with the Royal Government’s social protection policy for veterans holding the rank of General and Admiral of the Royal Cambodian Armed Forces under the Ministry of National Defense.