Press release on the memorandum of understanding (MoU) on “Cross border payment and remittance cooperation” between the National Bank of Cambodia and NPCI International Payments Limited
On 17 April 2023, the National Bank of Cambodia issued a press release on the memorandum of understanding (MoU) on “Cross border payment and remittance cooperation” between the National Bank of Cambodia and NPCI International Payments Limited.
H.E. Dr. Chea Serey, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, representative of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, signed a Memorandum of Understanding (MOU) with NPCI International Payments Limited (NIPL) on Cooperation on Cross-Border Payment and Remittance between Cambodia and India, to promote a collaboration in the area of cross-border payment and remittance between Cambodia and India. The objective of the MOU is to establish a collaborative framework that enables both parties to develop digital connectivity and interoperability to support cross-border payment and remittance between the two countries. The MOU signed between the two parties will provide greater benefit for citizens of both countries to safely and conveniently utilize formal channel for cross border payment and remittances at an affordable cost. In addition, this connectivity is expected to be a major breakthrough to support the development of economic and financial relations that would contribute to stimulating economic, tourism, and trade development for both countries in the future.