​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២៥​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​ ២០២០​ វិទ្យាស្ថាន​ប៉ាស្ទ័រ​កម្ពុជា​ (IPC)​ បាន​ចេញ​ប្រកាស​មួយ​ស្តី​ពី​បច្ចុប្បន្នភាព​អំពី​ សកម្មភាព​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​។​ ដោយ​បាន​ប្រើប្រាស់​សមត្ថភាព​មន្ទីរពិសោធន៍​ មាន​ជីវ​សុវត្ថិភាព​កម្រិត​ទៅ​៣​ (BLS-3-level)​ រួម​ជាមួយ​ការ​វិភាគ​មន្ទីរពិសោធន៍​មួយ​ចំនួន​ យោង​តាម​ការ​ណែនាំ​បឋម​របស់​ អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​ (WHO)​វិទ្យាស្ថាន​ប៉ាស្ទ័រ​កម្ពុជា​បាន​អនុវត្ត​ បាន​ពិនិត្យ​សុពលភាព​ និង​ធានា​បាន​នូវ​សមត្ថភាព​ធ្វើ​រោគវិនិច្ឆ័យ​រក​ និង​រួម​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​ឆ្លង​វិ​រុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​ (CDC)​ នៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល​ ដែល​ជា​អង្គភាព​សម្របសម្រួល​ ទទួល​បានការ​ចាត់តាំង​ ក្នុង​ការ​រាយការណ៍​ករណី​សង្ស័យ​ វត្ថុ​វិភា​គជា​ តម្បារ​ច្រមុះ​ និង​បំពង់ក​ ពី​ករណី​សង្ស័យ​ទាំងនោះ​ ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​ IPC​ យ៉ាង​ទាន់​ពេលវេលា​ និង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើការ​វិភាគ​ភ្លាមៗ​។​ វត្ថុ​វិភាគ​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​វិភាគ​ដោយ​ វិធីសាស្ត្រ​មន្ទីរពិសោធន៍​ដែល​មាន​សុពលភាព​។​ ករណី​សង្ស័យ​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើតេស្ត​ដោយ​ច្រើន​វិធីសាស្ត្រ​ផ្សេង​គ្នា​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​សុពលភាព​លទ្ធផល​។​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២៧​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០២០​ IPC​ បាន​ធ្វើតេស្ត​ឃើញ​ករណី​ ឆ្លង​វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​ ដំបូង​ និង​តែ​មួយ​គត់​ នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដែល​ជា​អ្នកដំណើរ​ពី​ទីក្រុង​វូ​ហាន​ ប្រទេស​ចិន​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី​ ២៥​ ខែកុម្ភៈ​ នេះ​ ប្រព័ន្ធ​ការងារ​ CDC/IPC​ ទទួល​បានការ​រាយការណ៍​ចំនួន​ ៥៥​ ករណី​សង្ស័យ​ (៦១​ វត្ថុ​វិភាគ​)​ និង​ ៨​ ករណី​ប៉ះពាល់​ជិត​ស្និទ្ធ​ (១១​ វ​ត្ដុ​វិភាគ​)​ តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​រាយការណ៍​នេះ​។​ បន្ទាប់​មក​វត្ថុ​វិភាគ​ចំនួន​ ១​ ៥៨០​ យក​ពី​អ្នក​សម​ណើ​រ​នាវា​ទេសចរណ៍​វេ​ស្ទឺ​ដាម​ ចំនួន​ ៨០៤​ នាក់​ និង​យក​ពី​បុគ្គលិក​នាវា​នោះ​ ចំនួន​ ៧៧៦​ នាក់​ ដែល​អ្នក​ទាំងនោះ​មិន​មាន​រោគ​សញ្ញា​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើតេស្ត​ និង​មាន​លទ្ធផល​អវិជ្ជមាន​ វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​។​ IPC​ ក៏​បាន​ចូលរួម​ធ្វើតេស្ត​វត្ថុ​វិភាគ​ យក​ពី​បុគ្គលិក​នាវា​ទេសចរណ៍​ World​ Dream​ មិន​មាន​រោគ​ស​ញ្ញ​ ចំនួន​ ៣៦​ នាក់​ និង​យក​ពី​និស្សិត​ខ្មែរ​ ៤១​ នាក់​ (​មិន​មាន​រោគ​សញ្ញា​)​ ដែល​សិក្សា​នៅ​ប្រទេស​ចិន​ ដោយ​លទ្ធផល​វិភាគ​ទាំងអស់​ អវិជ្ជមាន​ វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​។​
IPC​ ត្រូវ​បាន​ចាត់តាំង​ដោយ​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ ជា​មន្ទីរពិសោធន៍​ជួរ​មុខ​ សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​រោគវិនិច្ឆ័យ​រក​វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)​។​