​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ១៩​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២០​ ក្រសួងសុខាភិបាល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បាន​ធ្វើ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​បច្ចុប្បន្នភាព​សុខភាព​អ្នកជំងឺ​ដំណើរ​តាម​នាវា​ខ្នាត​ធំ​វេ​ស្ទឺ​ដាម​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ផ្លូវការ​របស់​ខ្លួន​។​ យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ក្រសួង​បាន​នឹង​កំពុងធ្វើការ​សហការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​ (WHO)​ មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ (USCDC)​ វិទ្យាស្ថាន​ប៉ាស្ទ័រ​កម្ពុជា​ ស្ថា​ត​ទូត​ពាក់ព័ន្ធ​ និង​ផ្នែក​ផ្សេងៗ​ទៀត​។​ គិត​ត្រឹម​ម៉ោង​ ០៨:​ ០០​ ព្រឹក​ ថ្ងៃ​ទី​ ១៩​ នេះ​ ក្រសួង​បាន​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​សុខភាព​អ្នកដំណើរ​នាវា​ដូច​ខាងក្រោម​៖
• សំណាក​អ្នកដំណើរ​តាម​នាវា​ខ្នាត​ធំ​វេស​ស្ទឺ​ម​ដា​ នៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ​ និង​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ចំនួន​ ៧៨១​ នាក់​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើតេស្ត​ទាំងអស់​ ដោយ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ អវិជ្ជមាន​ វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ថ្មី​ (COVID-19)
• គិត​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ដែល​នាវា​នេះ​បាន​ចាក​ចេញពី​ទីក្រុង​ហុងកុង​មក​ គឺ​មាន​រយៈពេល​ ១៩​ថ្ងៃ​ហើយ​ ស្ថានភាព​សុខភាព​ទូទៅ​របស់​អ្នកដំណើរ​ទាំងអស់​ មិន​មាន​បញ្ហា​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ឡើយ​។​