ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ និង​ទប់ស្កាត់​ការ​ចម្លង​នៃ​វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ (​កូ​វី​ដ​-១៩)​ និង​ស្រប​តាម​វិធានការ​នានា​របស់​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​សម្រេច​ដាក់​វិធានការ​រឹត​បន្តឹង​ជា​បណ្តោះអាសន្ន​ ការ​ចូល​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បន្ថែម​ពីលើ​វិធានការ​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ អនុវត្ត​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២០​ វេលា​ម៉ោង​ ២៣:៥៩​ ដូច​ខាងក្រោម​៖
១-​ផ្អាក​គោលការណ៍​លើកលែង​ទិដ្ឋាការ​ និង​ការ​ផ្តល់​ទិដ្ឋាការ​ទេសចរ​ ទិដ្ឋាការ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេ​ឡិច​ ត្រូ​និ​ច​(e-Visa)​ និង​ទិដ្ឋាការ​នៅ​ពេល​មក​ដល់​ (Visa​ on​ Arrival)​ ជូន​ជនបរទេស​ទាំងអស់​ ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​ខែ​។​
២-​ជនបរទេស​ដែល​មាន​បំណង​ធ្វើ​ដំណើរ​ចូល​មក​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ត្រូវ​ស្នើ​សុំ​ទិដ្ឋាការ​ជា​មុន​ ​នៅ​តាម​ស្ថាន​តំណាង​កម្ពុជា​នៅ​បរទេស​។​ ជនបរទេស​នោះ​ត្រូវ​ផ្តល់​នូវ​វិ​ញ្ញាប​ន​ប័ត្រ​បញ្ជាក់​ សុខភាព​ ដែល​ចេញ​ដោយ​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​ផ្នែក​សុខភាព​នៃ​ប្រទេស​របស់​សាមីខ្លួន​ ដែល​ មាន​សុពលភាព​មិន​លើស​ពី​ ៧២​ ម៉ោង​មុន​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ​ បញ្ជាក់​ថា​ខ្លួន​ពុំ​មាន​វីរុស​កូ​រ៉ូ​ណា​ (​កូ​វី​ដ​-១៩)​ទេ​។​ បន្ថែម​លើស​ពី​នេះ​ ជនបរទេស​ត្រូវ​មាន​ឯកសារ​ធានា​រ៉ាប់រង​ដែល​បញ្ជាក់​ ពី​ការ​រ៉ាប់រង​សុខភាព​ ក្នុង​ចំនួន​ទឹកប្រាក់​យ៉ាងតិច​ ៥០.០០០​ ដុល្លារ​ (​ប្រាំ​ម៉ឺន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​)​ ក្នុងអំឡុងពេល​ស្នាក់​នៅ​កម្ពុជា​។​
៣-​តម្រូវការ​ វិ​ញ្ញាប​ន​ប័ត្រ​បញ្ជាក់​សុខភាព​ ​និង​ឯកសារ​ធានា​រ៉ាប់រង​សុខភាព​មិន​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ ចំពោះ​ជនបរទេស​ ដែល​កាន់​ទិដ្ឋាការ​ការទូត​ (​ទិដ្ឋាការ​ប្រភេទ​ A)​ ឬ​ទិដ្ឋាការ​ផ្លូវការ​ (​ទិដ្ឋាការ​ ប្រភេទ​ B)​ របស់​កម្ពុជា​។​
៤-​នៅ​ពេល​ចូល​មក​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ជនបរទេស​នឹង​ត្រូវ​ត្រួតពិនិត្យ​ហានិភ័យ​សុខភាព​ ដោយ​មន្ត្រី​មាន​សមត្ថកិច្ច​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ មុន​នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ចូល​ក្នុង​ប្រទេស​។​ ជនបរទេស​ នោះ​ នឹង​ត្រូវ​ដាក់​ឲ្យ​នៅ​ដាច់​ដោយឡែក​ ស្រប​តាម​វិធានការ​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក​ ឬ​វិធានការ​នានា​ ដែល​ បាន​កំណត់​ដោយ​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​បង្ការ​ និង​ទប់ស្កាត់​វីរុស​នេះ​ ។​