ការ​ប្រើប្រាស់​ ICT និង​ផែនទី​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​អប់រំ​ STEM ដល់​វិទ្យាល័យ​រដ្ឋ​នៅ​កម្ពុជា
​​គម្រោង​ពង្រឹងសមត្ថភាព​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា​ (CCSS)​ ដែល​ឧបត្ថម្ភ​ថវិកា​ដោយ​ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​សំរាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​អន្តរជាតិ​ (USAID)​ តាម​រយៈ​ វិទ្យាស្ថាន​គ្រប់គ្រង​បូព៌ា​-​ប​ស្ចឹ​ម​ (EWMI)​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ដោយ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (ODC)​ ដោយ​សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ (DIT)​ នៃ​ក្រសួង​ អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​។​ គោលបំណង​នៃ​កិច្ចសហការ​នេះ​គឺ​ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ ICT​ និង​ដើម្បី​កសាង​សមត្ថភាព​របស់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ និង​សិស្ស​នៅ​អនុ​វិទ្យាល័យ​រដ្ឋ​លើ​មុខ​វិជ្ជា​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ វិស្វកម្ម​ និង​គណិត​វិទ្យា​ (STEM)​។​
​នៅ​ក្នុង​បរិបទ​បែប​នេះ​ ការ​អាន​ផែនទី​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកជា​ចំណុច​ស្នូល​នៃ​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​ CCSS​ ។​ គម្រោង​នេះ​បាន​បង្កើន​ជំនាញ​របស់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​វ​នៅ​តាម​វិទ្យាល័យ​តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹងសមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ Google​ ឬ​ Google​ Maps​ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ទន្ទឹម​នឹង​ការ​ជំរុញ​ការ​ប្រើប្រាស់​បន្ត​ទៀត​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​។​ សូម​ចុច​ ទីនេះ​ ​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពី​កិច្ចសហ​ប្រតិបត្តិការ​រវាង​ ODC និង​ ក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា​។​
ODC​ បាន​បន្ដ​ផលិត​សៀវភៅអាន​ផែនទី​ដែល​មាន​ទាំង​ជា​ឯកសារ​សម្រាប់​បោះពុម្ព​ និង​ទម្រង់​ឌី​ជី​ថ​ល​ដើម្បី​ចែកចាយ​ទៅ​សាលារៀន​រដ្ឋ​ដោយ​ឥត​គិតថ្លៃ​។​ ដើម្បី​ផលិត​សៀវភៅ​បាន​ ក្រុមការងារ​របស់​យើង​បាន​រៀបចំ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ​ជា​ច្រើន​ដែល​ផ្តោត​លើ​ការ​អប់រំ​នៅ​សាលា​រដ្ឋ​ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សមត្ថភាព​គ្រូ​បណ្តុះបណ្តាល​ក្នុង​ការ​បញ្ជូន​សារ​ និង​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​។​​ ​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​មាន​រយៈពេល​ ៣​ ឆ្នាំ​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៧​ ហើយ​វា​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​នា​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ​បន្ទាប់​ពី​អនុវត្ត​ដោយ​ជោគជ័យ​នូវ​សកម្មភាព​គម្រោង​ផ្សេងៗ​គ្នា​រួម​មាន​ កិច្ចប្រជុំ​សិក្ខាសាលា​ និង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នៅ​តាម​ខេត្ត​មួយ​ចំនួន​។​
​សិក្ខាសាលា​វាយតំលៃ​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៣០​ ខែតុលា​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ODC​ និង​នាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ (DIT)​ បាន​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​ដើម្បី​កំណត់​ការ​វាយតំលៃ​ជាបឋម​ ដើម្បី​ផលិត​មេរៀន​បណ្តុះបណ្តាល​លើ​ការ​អាន​ផែនទី​និង​ការ​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​។​ លទ្ធផល​នៃ​ការ​ប្រជុំ​កន្លះ​ថ្ងៃ​រវាង​ ODC​ និង​DIT​ បាន​បង្ហាញ​ពី​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​នៃ​កម្រង​សំណួរ​សម្រាប់​ការ​វាយតំលៃ​ជា​មុន​នៃ​ការ​ផលិតកម្ម​វិធី​សិក្សា​ កំណត់​កាលបរិច្ឆេទ​សម​ស្រប​បំផុត​ និង​បាន​ជ្រើសរើស​យក​សាលា​គំរូ​ដើម្បី​ដំណើរការ​វាយតំលៃ​ជា​មុន​ក្នុង​ចំណោម​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​វិទ្យាល័យ​ក៏​ដូច​ជា​សិស្សានុសិស្ស​។
សិក្ខាសាលា​ស្តី​ពី​ការ​វាយតំលៃ​ចំណេះដឹង​នៃ​ការ​អាន​និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៤-៥​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នៅ​សណ្ឋាគារ​អង្គរ​ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​មាន​គោលបំណង​ស្វែង​យល់​អំពី​កម្រិត​ដែល​គ្រូ​គោលដៅ​អាច​ប្រើប្រាស់​ និង​យល់​ដឹង​អំពី​ផែនទី​ រួម​ទាំង​ឧបករណ៍​ ICT​។​ ក្នុង​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ សិក្ខាសាលា​នេះ​ក៏​ដើម្បី​កំណត់​ពី​លក្ខខណ្ឌ​នៃ​ការ​បង្រៀន​ និង​ការ​រៀនសូត្រ​ ក៏​ដូច​ជា​ភាព​អាច​រកបាន​នៃ​សម្ភារៈ​និង​ឧបករណ៍​ដែល​ត្រូវការ​សម្រាប់​មេរៀន​ការ​អាន​ផែនទី​នៅ​វិទ្យាល័យ​រៀងៗ​ខ្លួន​។​ ព័ត៌មាន​បែប​នេះ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​សំខាន់ៗ​ដើម្បី​ជូនដំណឹង​ដល់​ការ​រៀបចំ​កម្មវិធី​សិក្សា​។​
​តំណាង​ ៥​ នាក់​មក​ពី​ ODC​ និង​អ្នកតំណាង​ ៥​ រូប​មក​ពី​ DIT​ បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​និង​សម្របសម្រួល​សិក្ខាសាលា​។​ នាយក​សាលា​ ៦​ រូប​និង​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ ១៨​ នាក់​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឱ្យ​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ ដើម្បី​ផ្តល់​នូវ​ធាតុ​ចូល​សម្រាប់​ការ​រៀបចំ​មេរៀន​។​ វិទ្យាល័យ​ចំនួន​ ៦​ ដែល​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ រួម​ទាំង​សាលា​ជំនាន់​ថ្មី​នៃ​វិទ្យាល័យ​ព្រះ​ស៊ី​សុវត្ថិ​ (​ភ្នំពេញ​)​ វិទ្យាល័យ​ពាមជីកង​ (​ខេត្តកំពង់ចាម​),​ វិទ្យាល័យ​ព្រះរាជ​បូជនីយកិច្ច​ (​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​),​ វិទ្យាល័យ​នេ​ត​យ៉ង​ (​ខេត្តបាត់ដំបង​),​ វិទ្យាល័យ​ ជា​ ស៊ី​ម​ តាកែវ​ (​ខេត្តតាកែវ​)​ និង​វិទ្យាល័យ​ ជា​ ស៊ី​ម​ ត្បែងមានជ័យ​ (​ខេត្តព្រះវិហារ​)​។​ សិក្ខាសាលា​វាយតំលៃ​នេះ​មាន​អ្នកចូលរួម​ជា​ស្ត្រី​ចំនួន​ ៨​នាក់​។​
​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​សាកល្បង​
​ផ្អែក​លើ​ការ​យល់​ដឹង​ដែល​ប្រមូល​បាន​នៅ​ឯ​សិក្ខាសាលា​វាយតំលៃ​ក្រុមការងារ​ ODC​ និង​ DIT​ បាន​បង្កើត​ជា​ឯកសារ​ពង្រាង​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​។​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២៤​ ២៥​ និង​ ២៦​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ODC​ និង​DIT​បាន​អនុវត្ត​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​សាកល្បង​លើ​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ខេត្តកំពង់ចាម​។​ គោលបំណង​នៃ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​គឺ​ ដើម្បី​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ពី​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​សម្រាប់​កម្មវិធី​សិក្សា​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ផ្ដល់​យោបល់​ផ្សេងៗ​ទៅ​លើ​សម្ភារៈ​បង្រៀន​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​នឹង​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​បំពេញ​កម្មវិធី​សិក្សា​។​ តំណាង​ ៤​ នាក់​មក​ពី​ ODC​ និង​សមាជិក​ DIT​ ចំនួន​ ៧​ នាក់​ បាន​ចូលរួម​នៅ​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​និង​សម្របសម្រួល​សិក្ខាសាលា​នេះ​។​ នាយក​សាលា​ចំនួន​ ៦​ នាក់​ និង​គ្រូ​ ១៩​ នាក់​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ក្នុង​នោះ​មាន​ស្រី​ ១១​ នាក់​។​ វិទ្យាល័យ​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​មាន​៖​ សាលា​ចំណេះ​ទូទៅ​ថ្មី​ព្រះ​ស៊ី​សុវត្ថិ​នៅ​ភ្នំពេញ​ ពាមជីកង​នៅ​កំពង់ចាម​ ព្រះរាជ​បូជនីយកិច្ច​នៅ​ស្ទឹង​ត្រែង​ នេ​ត​យ៉ង​នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង​ ជា​ស៊ី​ម​តាកែវ​នៅ​តាកែវ​ និង​ជា​ស៊ី​ម​ត្បែងមានជ័យ​ខេត្តព្រះវិហារ​។​
​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ​ (ToT)​ លើ​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៥​ និង​ទី​ ៦​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ODC​ និង​ DIT​ បាន​រៀបចំ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ​បង្គោល​ (ToT)​ លើ​ការ​អាន​និង​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​។​ គ្រូ​ចំនួន​ ២៦​ នាក់​ (​ក្នុង​នោះ​ស្រី​ ៣​ នាក់​)​ មក​ពី​វិទ្យាល័យ​ចំនួន​ ១៣​ ផ្សេងៗ​គ្នា​នៅ​ទូ​ទាំង​ ១១​ រាជធានី​ -​ ខេត្ត​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​។​ វិទ្យាល័យ​ទាំង​ ១៣​ រួម​មាន​៖​ សាលា​ជំនាន់​ថ្មី​ស៊ី​សុវត្ថិ​ (​ភ្នំពេញ​),​ ពាមជីកង​ (​ខេត្តកំពង់ចាម​),​ ព្រះរាជ​បូជនីយកិច្ច​ (​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​),​ ជា​ ស៊ី​ម​ តាកែវ​ (​ខេត្តតាកែវ​),​ ជា​ ស៊ី​ម​ត្បែងមានជ័យ​ (​ខេត្តព្រះវិហារ​),​ នេ​ត​ យ៉ាង​ (​ខេត្តបាត់ដំបង​),​ ស្វាយ​រៀង​ (​ខេត្តស្វាយរៀង​),​ ព្រះ​អង្គឌួង​ (​ខេត្តព្រៃវែង​),​ ហ៊ុន​ សែន​ កំពង់​ពពិល​ (​ខេត្តព្រៃវែង​),​ ហ៊ុន​ សែន​ បល្ល័ង្ក​ (​ខេត្តកំពង់ធំ​),​ កំពង់ថ្ម​ (​ខេត្តកំពង់ធំ​),​ ហ៊ុន​ សែន​ ឈូក​ (​ខេត្តកំពត​),​ ព្រះរាជ​សម្ភារ​ (​ខេត្តកំពត​),​ ព្រែក​លៀប​ (​ភ្នំពេញ​),​ ព្រែក​អញ្ចាញ​ (​ខេត្តកណ្ដាល​),​ ហ៊ុន​ សែន​ កំពង់ចាម​ (​ខេត្តកំពង់ចាម​)​។​
​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ មាន​គោលបំណង​បំពាក់​ដល់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ដែល​ចូលរួម​នូវ​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ Google​ Maps,​ Google​ Earth,​ Google​ Street​ View​ ។​ ទាំង​អស់នេះ​មាន​ឧបករណ៍​វិចារណញាណ​និង​មាន​ប្រយោជន៍​ដែល​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ស្វែងរក​ និង​ចែករំលែក​ទីតាំង​ជាមួយ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ផ្សេង​ទៀត​។​
ODC​ និង​ DIT​ បាន​ធ្វើការ​យ៉ាង​ស្វិតស្វាញ​ក្នុង​ការ​ផលិត​សៀវភៅ​ការ​អាន​ផែនទី​ផ្លូវការ​ដំបូង​គេ​ជា​ភាសា​ខ្មែរ​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​ទូទៅ​ជា​ពិសេស​សម្រាប់​សិស្ស​អនុ​វិទ្យាល័យ​ និង​វិទ្យាល័យ​។​ សៀវភៅ​នេះ​មាន​ជំពូក​ដប់​ប្រាំពីរ​ណែនាំ​អំពី​ចំណេះដឹង​ជា​ច្រើន​រាប់​ចាប់ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ការ​អាន​ផែនទី​រហូត​ដល់​មុខងារ​នៃ​ឧបករណ៍​បច្ចេកវិទ្យា​ដូច​ជា​ផែនទី​ Google​ Maps​ និង​ផ្សេង​ទៀត​។​
​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​សៀវភៅ​ផែនទី​
​នៅ​ខែតុលា​ឆ្នាំ​ ២០២០​ សៀវភៅ​ណែនាំ​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ និង​ការ​អាន​ផែនទី​ ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​និង​ទទួលស្គាល់​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​និង​ប្រើប្រាស់​នៅ​អនុ​វិទ្យាល័យ​។​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ១២-១៣​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០២០​ ODC​ បាន​សហ​ការណ៍​ជាមួយ​ DIT​ រៀបចំ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ​បង្គោល​លើ​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ខេត្តសៀមរាប​។​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​មាន​គោលបំណង​ពង្រីក​សមត្ថភាព​គ្រូ​វិទ្យាល័យ​ក្នុង​ការ​អាន​ និង​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ឌី​ជី​ថ​ល​ដោយ​ប្រើ​ស្មា​ត​ហ្វូ​ន​ (smartphone)​ ឬ​កុំព្យូទ័រ​។​ ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដ៏​សំខាន់​នេះ​ត្រូវ​បាន​ចូលរួម​ដោយ​គ្រូ​វិទ្យាល័យ​ចំនួន​ ៣០​ នាក់​ ដែល​ ១០​ ភាគរយ​ជា​អ្នកគ្រូ​។
​លើស​ពី​នេះ​ ODC​ និង​ DIT​ ក៏​បាន​ផលិត​ជា​វី​ដេ​អូ​បង្រៀន​ជា​ច្រើន​ភាគ​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​បង្រៀន​មេរៀន​នៃ​ការ​អាន​ផែនទី​ផង​ដែរ​។​ វី​ដេ​អូ​ទាំងនោះ​បង្ហាញ​ពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ជាក់ស្តែង​អំពី​របៀប​ដែល​យើង​អាច​ប្រើ​ផែនទី​ Google​ ក្នុង​ជីវិត​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​យើង​។​ ចាប់ផ្តើម​ពី​ជំហាន​ដំបូង​រហូត​ដល់​ជំហាន​ចុង​ក្រោយ​ ការ​បង្កើត​និង​ចុះ​ឈ្មោះ​គណនី​ ស្វែងរក​និង​រុករក​ទីតាំង​ដែល​អ្នក​ចង់បាន​ភ្ជាប់​ និង​ការ​កំណត់​ទីតាំង​ថ្មី​ របៀប​រក្សា​ទុក​និង​ចំណាំ​សម្រាប់​ការ​ប្រើប្រាស់​នា​ពេល​អនាគត​ ការ​តាមដាន​ផ្ទាល់​និង​ទិស​ដៅ​និង​ការ​ចែករំលែក​ផែនទី​នៅ​លើ​កុំព្យូទ័រ​និង​ទូរស័ព្ទ​។​
ODC​ និង​ DIT​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ដាក់​សម្ភារៈ​ទាំងអស់​នេះ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​អ៊ីនធឺណិត​ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​ដោយ​ឥត​គិតថ្លៃ​ផង​ដែរ​។​ លោក​អ្នក​អាច​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពី​សៀវភៅអាន​ផែនទី​នៅ​លើ​ឃ្លាំង​ទិន្នន័យ​របស់​យើង​ ព្រមទាំង​អាច​ស្វែងរក​វី​ដេ​អូ​ការ​អាន​ផែនទី​ជា​ច្រើន​ទាំង​នៅ​លើ​ YouTube​ របស់​ ODC​ និង​ DIT​ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ភ្ជាប់​ខាងក្រោម​៖
• បណ្តុំ​វី​ដេ​អូ​សម្រាប់​សាធារណៈជន​៖​ https://bit.ly/3pityu7
• បណ្តុំ​វី​ដេ​អូ​សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​៖​ https://bit.ly/2SWQUt0
• បណ្តុំ​វី​ដេ​អូ​នៃ​ការ​បង្រៀន​នៅ​លើ​កុំព្យូទ័រ​៖​ https://bit.ly/3vZFu6c
• បណ្តុំ​វី​ដេ​អូ​នៃ​ការ​បង្រៀន​នៅ​លើ​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​៖​ https://bit.ly/3f3LUdm
ODC​ ក៏​បាន​បង្កើត​ល័ក្ខខ័ណ្ឌ​យោង​សម្រាប់​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ ODC​ និង​ DIT​ ដើម្បី​ឲ្យ​យើង​ដឹង​អំពី​មនុស្ស​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គម្រោង​និង​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​រៀងៗ​ខ្លួន​។​ យើង​ក៏​បាន​ពិនិត្យ​មើល​ផង​ដែរ​អំពី​វិធី​ដែល​យើង​អាច​ជួយ​ DIT​ បង្កើត​គោលការណ៍​ណែនាំ​វិចារណកថា​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ស្តង់ដារ​សម្រាប់​គេហទំព័រ​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​បើកចំហរ​ (OER)​ ។​ ទាក់ទង​នឹង​គោលការណ៍​ណែនាំ​វិចារណកថា​ដែល​ DIT​ បាន​ចែករំលែក​សំភារៈ​មួយ​ចំនួន​រួម​មាន​ បទ​បង្ហាញ​ស្លាយ​អំពី​ការ​ណែនាំ​បណ្តាញ​សង្គម​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​។​
​កិច្ចប្រជុំ​បណ្តាញ​ ICT4E
​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ (MoEYS)​ បាន​សហការ​ជាមួយ​ ODC​ និង​បណ្តាញ​ ICT​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​ (ICT4D)​ ដើម្បី​រៀបចំ​ការ​ប្រជុំ​ប្រចាំត្រីមាស​ជាមួយ​អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល​ សង្គម​ស៊ី​វិល​ និង​វិស័យ​ឯកជន​/​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​បច្ចុប្បន្ន​កំពុងធ្វើការ​ក្នុង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មានវិទ្យា​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ​នៅ​កម្ពុជា​។​ កិច្ចប្រជុំ​ ICT4E​ ទាំងនេះ​មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មានវិទ្យា​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ​ ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ ចែករំលែក​បទ​ពិសោធន៍​ជាក់ស្តែង​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​ និង​ផ្តល់​ឱកាស​សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​បន្ថែម​ទៀត​។​​