នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២៣​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២២​ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ស្ដី​ពី​តួនាទី​នៃ​វិស័យ​ធនាគារ​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​។​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​ (១)​ ផ្សព្វផ្សាយ​គោលនយោបាយ​ ច្បាប់​ និង​ក្រប​ខណ្ឌ​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​កម្ពុជា​ទាក់ទង​នឹង​ឌី​ជី​ថ​លូ​ប​នី​យ​កម្ម​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ ព្រមទាំង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​នា​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ (២)​ កំណត់​និន្នាការ​បច្ចុប្បន្ន​ បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​កាលានុវត្តភាព​នៃ​ឌី​ជី​ថ​លូ​ប​នី​យ​កម្ម​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​នៅ​កម្ពុជា​ និង​ (៣)​ បន្ត​ប្រមូល​ធាតុ​ចូល​ល្អៗ​បន្ថែម​ និង​ជាក់លាក់​លើ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ធនាគារ​ ដើម្បី​រៀបចំសេចក្តី​ព្រាង​គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​។​