វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​តែ​បន្ដ​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​និង​សង្គម​កម្ពុជា​ដោយ​បាន​រួមចំណែក​ ២២​ ភាគរយ​ដល់​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​ ហើយ​ជួយ​ដល់​ ៧៦,២​ ភាគរយ​នៃ​ប្រជាជន​នៅ​តាម​ជនបទ​ និង​ផ្ដល់​ការងារ​ដល់​ ៣៧​ ភាគរយ​នៃ​ប្រជាជន​សរុប​។​123
​តួអង្គ​សំខាន់ៗ​
​ក្រសួង​រដ្ឋាភិបាល​ ម្ចាស់​ជំនួយ​ទាំង​ក្នុងស្រុក​ និង​ក្រៅ​ស្រុក​បាន​ដើរតួ​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ ការ​បង្កើត​គោលនយោបាយ​ ការ​អនុវត្ត​ និង​ការ​សម្របសម្រួល​។​ ស្ថាប័ន​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​មាន​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​កសិកម្ម​មាន​ចំនួន​ ៤​ ហើយ​ក៏​មាន​តួនាទី​ត្រួតស៊ីគ្នា​ផង​ដែរ​។
• ក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខា​ប្រមាញ់​ និង​នេសាទ​ ផ្តោត​លើ​សន្តិសុខ​ស្បៀង​ ការ​ស្រាវជ្រាវ​កសិកម្ម​ ការ​ចូល​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ កំណែទម្រង់​ដីធ្លី​ និង​ជលផល​ ព្រមទាំង​ព្រៃឈើ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​។​
• ក្រសួង​ធនធានទឹក​ និង​ឧតុនិយម​ សង្កត់ធ្ងន់​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​ ការ​គ្រប់គ្រង​ទឹកជំនន់​ និង​គ្រោះ​រាំង​ស្ងួត​ និរន្តរភាព​ទឹក​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ព័ត៌មាន​។​
• ​ក្រសួង​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​ ធ្វើការ​លើ​ការ​លើកកម្ពស់​វិស័យ​កសិកម្ម​ ការ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជនបទ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ ទោះបីជា​មានការ​ខ្វះ​គោលនយោបាយ​ទូលំទូលាយ​ក៏​ដោយ​។​
• ​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្ដារ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​ សម្របសម្រួល​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ផ្នែក​កសិកម្ម​ និង​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​ ដោយ​ផ្តោត​លើ​សន្តិសុខ​ស្បៀង​ ផលិតភាព​កសិកម្ម​ កម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​ និង​ការ​ចូលរួម​ពី​សង្គម​ស៊ី​វិល​ និង​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​។​4
​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ រួម​ទាំង​ម្ចាស់​ជំនួយ​ជាង​ ២០​ បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​របស់​កម្ពុជា​។​ តួអង្គ​រួមចំណែក​សំខាន់ៗ​រួម​មាន​ទីភ្នាក់ងារ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ អង្គការ​ស្បៀង​ និង​កសិកម្ម​ មូលនិធិ​អន្តរជាតិ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​កសិកម្ម​ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី​ និង​ធនាគារពិភពលោក​។​ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី​ គឺជា​ម្ចាស់​ជំនួយ​ធំ​ជាងគេ​ដោយ​ផ្តោត​លើ​ទឹក​ ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​ និង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​។​ សហភាព​អឺរ៉ុប​ និង​រដ្ឋ​ជា​សមាជិក​របស់​ខ្លួន​ រួម​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ដូច​ជា​អូស្ត្រាលី​ និង​ជប៉ុន​ក៏​បាន​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​សំខាន់​ផង​ដែរ​ ជា​ពិសេស​លើ​វិស័យ​ធនធានធម្មជាតិ​ ជីវភាព​រស់នៅ​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ទឹក​។​5
​និន្នាការ​គោលនយោបាយ​
​បើ​តាម​នីតិកាល​ទី​១​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​កាលពី​ឆ្នាំ​១៩៩៣​ ដែល​រាប់​បញ្ចូល​ទាំង​គោលនយោបាយ​ និង​ផែនការ​ជាតិ​មួយ​ចំនួន​ នីតិកាល​នេះ​មាន​គោលបំណង​លើក​ប្រទេស​ចេញពី​ភាព​ក្រីក្រ​ និង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​លើ​មាគ៌ា​នៃ​កំណើន​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។​ ដោយ​មើលឃើញ​ពី​សក្ដានុពល​នៃ​វិស័យ​កសិកម្ម​របស់​កម្ពុជា​ ការ​បង្កើន​ផលិតភាព​នៃ​វិស័យ​នេះ​អាច​បង្កើន​ទិន្នផល​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ការងារ​ ព្រមទាំង​ប្រាក់​ចំណូល​ដែល​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​។​ អាស្រ័យ​ហេតុនេះ​គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ផ្តោត​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​ការ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​នៅ​តាម​ជនបទ​ជាមួយនឹង​ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​មួយ​ចំនួន​លើ​គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​នា​ពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លង​មកនេះ​។​6
​នៅ​អំឡុង​ចុង​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​១៩៩០​ មាន​គោលនយោបាយ​ចំនួន​ពីរ​បាន​អនុវត្ត​៖​ ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ដំបូង​ (SEDP​ I)​ និង​កម្មវិធី​ជាតិ​នីតិសម្បទា​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​។​ គោលនយោបាយ​ទាំងនេះ​ផ្តោត​លើ​ការ​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​ និង​ការ​លើកកម្ពស់​វិស័យ​កសិកម្ម​ចិញ្ចឹមជីវិត​ដើម្បី​ស្ថិរភាព​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​កម្ពុជា​។​7​ ជាមួយនឹង​សមិទ្ធិ​ផល​សន្តិភាព​ និង​សន្តិសុខ​ពេញលេញ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៩​ រដ្ឋាភិបាល​ចាប់ផ្ដើម​មានឱកាស​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​តាម​រយៈ​ការ​លើកកម្ពស់​វិស័យ​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​ដូច​ជា​ ឧស្សាហកម្ម​ កសិកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​។​8
ចាប់ពី​ឆ្នាំ​២០០០​ ដល់​ឆ្នាំ​២០០៥​ គោលនយោបាយ​ពីរ​បន្ថែម​ទៀត​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​៖​ ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ទី​ពីរ​ (SEDP​ II)​ និង​យុទ្ធសាស្ត្រ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ជាតិ​ (NPRS)​។​ នៅ​ឆ្នាំ​២០០៤​ កម្ពុជា​បាន​បង្កើត​គោលនយោបាយ​ដ៏​ទូលំទូលាយ​មួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ជា​ យុទ្ធសាស្ដ្រ​ចតុកោណ​ដែល​ត្រូវ​បាន​រចនា​ឡើង​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​កំណើន​ការងារ​ និង​ប្រសិទ្ធភាព​។​ យុទ្ធសាស្ដ្រ​ចតុកោណ​នេះ​ផ្ដោត​លើ​ “​អភិបាលកិច្ច​ល្អ​”​ និង​ផ្តល់​អាទិភាព​ដល់​ការ​លើកកម្ពស់​វិស័យ​កសិកម្ម​។​ គោលនយោបាយ​នេះ​បម្រើ​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សម្រាប់​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ដ្រ​អភិវឌ្ឍន៍​ជាតិ​ (NSDP)​ ២០០៦-២០១០​ និង​ផែនការ​ដែល​បាន​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០០៩-២០១៣​។​ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១០​ រដ្ឋាភិបាល​បាន​នូវ​គោលនយោបាយ​មួយ​ដើម្បី​ជំរុញ​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​សម្រាប់​ការ​នាំ​ចេញ​ដែល​ហៅ​ថា​ “”​ការ​លើកកម្ពស់​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​ និង​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​”​ ក្នុង​គោលបំណង​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្លាយជា​ប្រទេស​នាំ​ចេញ​អង្ករ​ពិភពលោក​ដ៏​សំខាន់​មួយ​។​ គោលដៅ​នៃ​គោលនយោបាយ​នេះ​គឺ​ដើម្បី​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ភាព​ស្មើគ្នា​នៃ​អត្ថប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ជំរុញ​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ផ្សេងៗ​ទៀត​ ដូច​ជា​កៅស៊ូ​ជាដើម​។​9
គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២២-២០៣០​ ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ផ្អែក​លើ​និន្នាការ​សកល​ តំបន់​ និង​មូលដ្ឋាន​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ដែល​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដែល​កំពុង​កើត​មាន​ឡើង​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ គោលនយោបាយ​មួយ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ជំរុញ​កំណើន​កសិកម្ម​របស់​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​ផលិតកម្ម​ចំណីអាហារ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​ខ្ពស់​ និង​សុវត្ថិភាព​ រួម​ជាមួយនឹង​ការ​ប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​ប្រកបដោយ​និរន្ដរភាព​ ដូច​ជា​ធនធាន​ដីធ្លី​ ព្រៃឈើ​ និង​ធនធាន​ជលផល​ជាដើម​។​10
​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​ ២០២២-២០៣០
​រដ្ឋាភិបាល​ជាតិ​មាន​គោលបំណង​ជាមួយនឹង​គោលនយោបាយ​ថ្មី​ ដើម្បី​ឲ្យ​កម្ពុជា​ក្លាយជា​ប្រទេស​ផលិត​កសិកម្ម​កំពូល​ទាំង​ដប់​របស់​ពិភពលោក​ដើម្បី​គាំទ្រ​គោលដៅ​របស់​ប្រទេស​ក្នុង​ការ​ក្លាយជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០​ និង​ក្លាយជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០៥០​។​11​ លើស​ពី​នេះ​ទៅ​ទៀត​ គោលនយោបាយ​នេះ​ក៏​មាន​គោលបំណង​បង្កើន​តម្លៃ​នៃ​កសិកម្ម​បន្ថែម​ ៣​ ភាគរយ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ផង​ដែរ​។​12
​ចក្ខុវិស័យ​សម្រាប់​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​គឺ​ធ្វើ​ឱ្យ​វិស័យ​កសិកម្ម​ឱ្យ​មាន​លក្ខណៈ​ទំនើប​ជាមួយនឹង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ បរិ​យា​បន្ន​ ធន់​ និង​និរន្តរភាព​ដើម្បី​ង្កើ​ត​ប្រាក់​ចំណូល​បន្ថែម​ដល់​កសិករ​ និង​លើកកម្ពស់​ភាព​រុងរឿង​ និង​សុខុមាលភាព​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ប្រធានបទ​គោលនយោបាយ​សំខាន់ៗ​ចំនួន​ ៤​ រួម​មាន​ (១)​ ទំនើប​កម្ម​ ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ខ្សែ​សង្វា​ក់​តម្លៃ​កសិកម្ម​ (២)​ ការ​វិនិយោគសាធារណៈ​ និង​ឯកជន​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ (៣)​ ការ​រីក​លូតលាស់​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ និង​បង្កើន​ភាព​ធន់​នឹង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ និង​ (៤)​ កំណែទម្រង់​ស្ថាប័ន​ និង​បញ្ហា​ឆ្លងកាត់​។​ គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ដ្រ​ចំនួន​ ៤​ នេះ​ជាប់​ទាក់ទង​គ្នា​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ប្រធានបទ​គោលនយោបាយ​សំខាន់ៗ​ទាំងនេះ​។​ គោលនយោបាយ​នេះ​មាន​គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចំនួន​ ៤​ ដូច​ជា​៖
• ​គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទី​១៖​ លើកកម្ពស់​ការ​ប្រកួតប្រជែង​នៃ​ខ្សែ​សង្វា​ក់​តម្លៃ​កសិកម្ម​។​
• ​គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទី​២៖​ បង្កើន​ការ​គាំទ្រ​សម្រាប់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​ការ​សម្របសម្រួល​អាជីវកម្ម​ក​សិ​-​ពាណិជ្ជកម្ម​។​
• គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទី​៣៖​ លើកកម្ពស់​ការ​គ្រប់គ្រង​ដីធ្លី​ ព្រៃឈើ​ និង​ធនធាន​ជលផល​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​។​
• គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទី​៤៖​ ពង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​ស្ថាប័ន​ និង​កំណែទម្រង់​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធានមនុស្ស​ និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​កំពុង​កើត​មាន​។​13
​គោលនយោបាយ​ជាតិ​ស្ដី​ពី​ស្វាយចន្ទី​ឆ្នាំ​២០២២-២០២៧
​ផលិតផល​កសិកម្ម​របស់​កម្ពុជា​រួម​ទាំង​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ផង​ដែរ​ ជា​ទូទៅ​គឺ​ត្រូវ​បាន​នាំ​ចេញ​ដោយ​មិន​ទាន់​កែ​ច្នៃ​ ជា​ហេតុ​ដែល​បណ្ដាល​ឱ្យ​មាន​តម្លៃ​ទាប​សម្រាប់​កម្ពុជា​។​ បន្ទាប់​មក​ផលិតផល​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​កែ​ច្នៃ​នៅ​ប្រទេស​ផ្សេង​ទៀត​មុន​នាំ​ចេញ​សម្រាប់​បរិភោគ​បាន​។​ ដូច្នេះ​គោលនយោបាយ​ជាតិ​ស្ដី​ពី​ស្វាយចន្ទី​ឆ្នាំ​២០២២-២០២៧​ ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ក្នុង​គោលបំណង​លើកកម្ពស់​កំណើន​នៃ​ការ​ទទួល​បាន​ទីផ្សារ​ ទាំង​គុណភាព​ និង​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​ ផលិតភាព​ និង​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ដំណាំ​សក្ដានុពល​។​
​ចក្ខុវិស័យ​នៃ​គោលនយោបាយ​ជាតិ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ គឺ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​ផលិតកម្ម​ស្វាយចន្ទី​ ការ​កែ​ច្នៃ​ និង​ទីផ្សារ​ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​និរន្តរភាព​ និង​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​តាម​រយៈ​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន​។​ គោលនយោបាយ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ក្លាយជា​អ្នក​ផលិត​ និង​ផ្គត់ផ្គង់​ផលិតផល​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​នាំមុខ​គេ​សម្រាប់​ទីផ្សារ​ក្នុងស្រុក​ តំបន់​ និង​សកល​។​ គោលនយោបាយ​នេះ​បាន​កំណត់​គោលដៅ​សំខាន់ៗ​ចំនួន​ ៣​ ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​៖
1. ​លើកកម្ពស់​ផលិតកម្ម​ និង​គុណភាព​ផលិតផល​ ដើម្បី​រក្សា​ការ​ប្រកួតប្រជែង​នៅ​លើ​ទីផ្សារ​។​
2. ​ជម្រុញ​ឧស្សាហូបនីយកម្ម​ ដើម្បី​បង្កើន​តម្លៃបន្ថែម​នៃ​ការ​កែ​ច្នៃ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ឱ្យ​បាន​ ២៥​ ភាគរយ​ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៧​ និង​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ ៥០​ ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣២​។​
3. ​បង្កើន​ការ​នាំ​ចេញ​តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ទីផ្សារ​ កា​រត​ភ្ជាប់​ការ​នាំ​ចេញ​អន្ដរ​វិស័យ​ ការ​សម្របសម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​ ការ​កាត់​បន្ថយ​ថ្លៃដើម​ផលិតកម្ម​ និង​ទាញ​យក​អត្ថប្រយោជន៍​ទីផ្សារ​។​14
​ការ​លើកកម្ពស់​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​ និង​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​
​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១០​ ជាមួយនឹង​ចក្ខុវិស័យ​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ទៅ​ជា​ “​កន្ត្រក​អង្ករ​”​ និង​ជា​អ្នក​នាំ​ចេញ​អង្ករ​ធំ​ទូ​ទាំង​សកលលោក​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​បង្កើត​គោលនយោបាយ​ “​ការ​លើកកម្ពស់​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​ និង​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​”​ ដោយ​គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ​២០១៥​ ជា​ឆ្នាំ​គោលដៅ​សំដៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​អង្ករ​លើស​ពី​ ៤​ លាន​តោន​ និង​សម្រេច​បាន​នូវ​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​របស់​កម្ពុជា​ចំនួន​ ១​ លាន​តោន​។​15
​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៥​ កម្ពុជា​ផលិត​ស្រូវ​បាន​ចំនួន​ ៩.៣៣៤,៣​ លាន​តោន​ កើនឡើង​ដល់​ ១១,៦​ លាន​តោន​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២២​។​16​ អង្ករ​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ទទួលស្គាល់​ជា​”​អង្ករ​ល្អ​បំផុត​របស់​ពិភពលោក​”​ ចំនួន​ ៥​ ដង​លើ​ប្រភេទ​ពូជស្រូវ​ផ្ការំដួល​ក្នុង​វេទិកា​ស្រូវ​ពិភពលោក​ និង​ប្រភេទ​ពូជស្រូវ​សែន​ក្រអូប​ដែល​បាន​ឈ្នះ​មេដាយមាស​ក្នុង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​អង្ករ​អន្តរជាតិ​នៅ​ប្រទេស​ចិន​ផង​ដែរ​។​17
ទាក់ទងនឹងគោលនយោបាយ និងការគ្រប់គ្រងកសិកម្ម
បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពចុងក្រោយ៖ ថ្ងៃទី១២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥
1. 1. ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​,​ “​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២២-២០៣០,”​ ថ្ងៃ​ទី​៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២២​។​
2. 2. ​វ៉ា​ន់​ សុជាតា​,​ “​ព្រះរាជាណាចក្រ​នៅ​តែ​ជា​ប្រទេស​ផលិត​អង្ករ​ទី​១០​ធំ​ជាងគេ​,”​ ភ្នំពេញ​បុ​ស្ដិ៍​,​ ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
3. 3. ​ធនាគារពិភពលោក​,​ “​ការងារ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ (​ភាគរយ​ នៃ​ចំនួន​ការងារ​សរុប​)​ (​ការ​ប៉ាន់ស្មាន​គំរូ​របស់​ ILO)​ -​ កម្ពុជា​,”​ ឆ្នាំ​២០២២​។​
4. 4. Kem​ Sothorn,​ Chhim​ Chhun,​ Theng​ Vuthy​ និង​ So​ Sovannarith,​ “​ភាព​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា​នៃ​គោលនយោបាយ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​៖​ កម្ពុជា​​,”​ វិទ្យាស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាល​ និង​ស្រាវជ្រាវ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​,​ ថ្ងៃ​ទី​១​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១១,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
5. 5. ​ដូច​ឯកសារយោង​ខាងលើ​។​
6. 6. Kem​ Sothorn,​ Chhim​ Chhun,​ Theng​ Vuthy​ និង​ So​ Sovannarith,​ “​ភាព​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា​នៃ​គោលនយោបាយ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​កសិកម្ម​ និង​ជនបទ​៖​ កម្ពុជា​,”​ វិទ្យាស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាល​ និង​ស្រាវជ្រាវ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​,​ ថ្ងៃ​ទី​១​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១១,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
7. 7. ​ដូច​ឯកសារយោង​ខាងលើ​។​
8. 8. ​ដូច​ឯកសារយោង​ខាងលើ​។
9. 9. ​ដូច​ឯកសារយោង​ខាងលើ​។​
10. 10. ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​,​ “​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២២-២០៣០,”​ ថ្ងៃ​ទី​៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២២​។​
11. 11. Genevieve​ Donnellon-May,​ “​តើ​កម្ពុជា​ជា​មហាអំណាច​កសិកម្ម​ថ្មី​ឬ​?,”​ សង្គម​អាស៊ី​,​ ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៤,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
12. 12. ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​,​ “​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២២-២០៣០,”​ ថ្ងៃ​ទី​៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២២​។​
14. 14. ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​,​ “​គោលនយោបាយ​ជាតិ​ស្តី​ពី​ស្វាយចន្ទី​ឆ្នាំ​២០២២​ -​ ២០២៧,”​ ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០២៣,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
15. 15. ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​,​ “​ការ​លើកកម្ពស់​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​ និង​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​,”​ គោលនយោបាយ​,​ ថ្ងៃ​ទី​២៥​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១០,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
16. 16. EuroCham,​ “​ប្រភព​ពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​៖ ​ ខិត្តប័ណ្ណ​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​ផលិតផល​អង្ករ​,”​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៤​។​
17. 17. Chea​ Vanyuth,​ “​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​ដែល​ឈ្នះ​ពានរង្វាន់​មាស​របស់​កម្ពុជា​,”​ ខ្មែរ​ថា​ម​ស៍​,​ ថ្ងៃ​ទី​២​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០២៣,​ បាន​ចូល​អាន​នៅ​ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២៥​។​