រូបភាពឌីជីថលនៃព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិមរតកតេជោ។ រូបភាពយកចេញពីវេបសាយOCIC។
​គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ​ ២០២៤​ កម្ពុជា​មាន​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ចំនួន​ ៣​ ដែល​មា​នទី​តាំងនៅ​ភ្នំពេញ​ (​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​)​ សៀមរាប​ (SAI)​ និង​ខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ​ ដែល​អាកាសយានដ្ឋាន​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហនុមាន​ជើងហោះហើរ​អន្តរជាតិ​តិច​ជាង​អាកាសយានដ្ឋាន​ពីរ​ដំបូង​។​ កម្ពុជា​ក៏​មាន​អាកាសយានដ្ឋាន​ក្នុងស្រុក​ចំនួន​ ៤​ នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ប្រតិបត្តិការ​ផ្សេងៗ​គ្នា​ផង​ដែរ​។​1​ អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តារា​សាគរ​ ក្នុង​ខេត្តកោះកុង​ កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ការ​បើក​ដំណើរការ​ និង​មាន​ជើងហោះហើរ​សាកល្បង​លើក​ដំបូង​ និង​សេវាកម្ម​ក្នុងស្រុក​នៅ​ក្នុង​ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ ហើយនឹង​អាច​ដំណើរការ​បាន​សម្រាប់​ជើងហោះហើរ​អន្តរជាតិ​នៅ​ចុងឆ្នាំ​២០២៤​ ឬ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥​។​2​ អាកាសយានដ្ឋាន​បាត់ដំបង​ត្រូវ​បាន​បិទ​នៅ​ឆ្នាំ​ ១៩៩១​ ប៉ុន្តែ​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើការ​កែប្រែ​ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ជើងហោះហើរ​ធំ​ជាង​មុន​។​3​ អាកាសយានដ្ឋាន​ស្ទឹង​ត្រែង​ស្ទើរតែ​ត្រូវ​បាន​បិទ​ទាំងស្រុង​ចាប់ពី​ឆ្នាំ​ ២០០៣​ ដោយ​មាន​តែ​កន្លែង​ចត​ឧទ្ធម្ភាគចក្រ​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​នៅ​ដំណើរការ​។​4​ មាន​គម្រោង​ក្នុង​ការ​ពង្រីក​ព្រ​លាន​យន្តហោះ​ ប៉ុន្តែ​នៅ​តែ​មាន​តម្រូវការ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​មូលនិធិ​សម្រាប់​គម្រោង​នេះ​។​ អាកាសយានដ្ឋាន​កំពង់ឆ្នាំង​ត្រូវ​បាន​គេ​គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ ប៉ុន្តែ​វា​ត្រូវ​បាន​ពន្យារពេល​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០០៥​ ។​ ប្រទេស​កម្ពុជា​ក៏​មាន​អាកាសយានដ្ឋាន​ក្នុងស្រុក​ជា​ច្រើន​ទៀត​ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​ផ្សេង​គ្នា​នៃ​ដំណើរការ​រៀបចំ​ផែនការ​ ឬ​គ្រាន់តែ​ប្រើ​ជា​កន្លែង​ចុះ​ចត​សាធារណៈ​។​ អាកាសយានដ្ឋាន​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​រាយ​បញ្ជី​ខាងក្រោម​ ឬ​អាច​ចូល​បាន​តាម​រយៈ​ផែនទី​អន្តរ​កម្ម​របស់​យើង​៖
• ​កោះ​រ៉ុ​ង​
• ​បា​វិត​ (​ក្រុង​បា​វិត​)
• ​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​ (​កូន​ដំរី​)
• ​ព្រះ​វិហារ​ថ្មី​ (​ស្រះ​អ៊ា​ម​)
• ​មណ្ឌលគិរី​ថ្មី​ (​អូ​រាំង​)
• ​រតនគិរី​ថ្មី​ (​កាឡៃ​)
• ​អាកាសយានដ្ឋាន​ក្រគរ​
• ​កំពង់ចាម​
• ​អាកាសយានដ្ឋាន​កំពត​
• អាកាសយានដ្ឋាន​ក្រចេះ​។​
ផែនទីអាកាសយានដ្ឋាននៅកម្ពុជា
​មុន​ពេល​កូ​វី​ដ​-១៩​ ចំនួន​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​មក​កាន់​ប្រទេស​ក​ម្ពូ​ជា​កើន​ឡើងជា​លំដាប់​ ដែល​មាន​អ្នកដំណើរ​ជាង​ ៤​ លាន​នាក់​ ធ្វើ​ដំណើរ​តាម​អាកាសយានដ្ឋាន​ភ្នំពេញ​ និង​អាកាសយានដ្ឋាន​សៀមរាប​ និង​ជាង​ ១០​ លាន​នាក់​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​។​5​ ជំងឺ​រាតត្បាត​កូ​វី​ដ​-១៩​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ចំនួន​អ្នកដំណើរ​ថយ​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​។​ ចំនួន​នៃ​នក​ដំណើរ​មុន​ការ​រាតត្បាត​មិន​ទាន់​ត្រឡប់​មក​វិញ​ ដែល​មាន​ចំនួន​ត្រឹមតែ​ ៥​ លាន​នាក់​បុ​ណ្ណោះ​ ប៉ុន្តែ​ចំនួន​អ្នកដំណើរ​មានការ​កើនឡើង​វិញ​ បន្ទាប់​ពី​រយៈពេល​នៃ​ការ​ជា​សះស្បើយ​។​6
​អាកាសយានដ្ឋាន​របស់​កម្ពុជា​ទទួលយក​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ចំនួន​ ៣១​ ផ្សេងៗ​គ្នា​សម្រាប់​ជើងហោះហើរ​ក្នុងស្រុក​ និង​អន្តរជាតិ​។​7​ ក្នុង​ចំណោម​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ទាំងនោះ​ គី​ជា​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​កម្ពុជា​រួម​មាន​៖
• ​អ៊ែ​រ​ខេ​ម​បូ​ឌា​ ពី​មុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ អង្គរ​អ៊ែ​រ​ (​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ជាតិ​)
• ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ Sky​ Angkor​ Airlines
• ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ បា​សា​កា​
• ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​អន្តរជាតិ​ JC​ (Cambodia)
• ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ Lanmei
• ​ខេ​ម​បូ​ឌា​ អ៊ែ​រ​វ៉េ​
• ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ព្រី​ន​អន្តរជាតិ​។​8
ផ្លូវ​រថភ្លើង​
​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ផ្លូវ​រថភ្លើង​សំខាន់ៗ​ចំនួន​ពីរ​ខ្សែ​ គឺ​ខ្សែ​ខាងជើង​ប្រវែង​ ៣៨៥​គីឡូម៉ែត្រ​ ត​ភ្ជាប់​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​ ជាប់​ព្រំដែន​ថៃ​ ឆ្លងកាត់​ពោធិ៍សាត់​ និង​បាត់ដំបង​ មាន​ ៥០​ ស្ថានីយ​ និង​ខ្សែ​ខាងត្បូង​មាន​ចំងាយ​ ២៥៧​ គីឡូម៉ែត្រ​ ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​ព្រះ​សីហ​នុ​ មាន​ ២៨​ ស្ថានីយ​។​ ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ទសវត្សរ៍​ចុង​ក្រោយ​នេះ​ ការ​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវដែក​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ឆ្លងកាត់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ស្ថានភាព​ជា​បន្តបន្ទាប់​។​ នៅ​ឆ្នាំ​ ១៩៧០​ ការ​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវដែក​ត្រូវ​បាន​ឈាន​ដល់​កម្រិត​កំពូល​ ដែល​ប្រើប្រាស់​ជា​ចម្បង​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ និង​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ទំនិញ​។​9​ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​ជម្លោះ​អូស​បន្លាយ​ និង​ការ​ធ្វេសប្រហែស​រាប់​ទសវត្សរ៍​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​វា​ស្ថិត​ក្នុង​ស្ថានភាព​មិនល្អ​។​ សេវាកម្ម​ផ្លូវដែក​បាន​ចាប់ផ្តើម​ម្តងទៀត​នៅ​ក្នុង​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​ ១៩៨០​ ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ សេវាកម្ម​នេះ​បាន​ពន្យារពេល​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០០៨​ ហើយនឹង​មិន​បើក​ឡើង​វិញ​ទេរ​ហូត​ដល់​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំ​២០១០​។​ ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​ត្រូវ​បាន​បិទ​ម្តងទៀត​ក្នុងអំឡុងពេល​ជំងឺ​រាតត្បាត​កូ​វី​ដ​-១៩​ ហើយ​ទីបំផុត​បាន​បើក​ឡើង​វិញ​នៅ​ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០២២​។​10
ផ្លូវរថភ្លើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០០៦​ គម្រោង​ស្តារ​នីតិសម្បទា​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ ១៤៣​ លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ ត្រូវ​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​អ្នក​ផ្តល់​មូលនិធិ​ពី​ខាងក្រៅ​ជា​ច្រើន​។​ គម្រោង​ខ្សែ​ខាងត្បូង​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ និង​បើក​ដំណើរការ​ដឹក​ជញ្ជូន​នៅ​ខែសីហា​ ឆ្នាំ​ ២០១៣​។​11​ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩​ ខ្សែ​ខាងជើង​ត្រូវ​បាន​បើក​សម្រាប់​រថភ្លើង​ដឹក​ទំនិញ​។​ ភាគច្រើន​នៃ​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​របស់​វា​គឺ​ធុង​និង​ឥន្ធនៈ​ដែល​មាន​ចំនួន​ ៩០%​ នៃ​សមាសភាព​។​ ខណៈ​ពេល​ដែល​ខ្សែ​ខាងត្បូង​ភាគច្រើន​ដឹក​ជញ្ជូន​កុងតឺន័រ​ ខ្សែ​ខាងជើង​គឺ​ភាគច្រើន​សម្រាប់​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ឥន្ធនៈ​។​12
​ខ្សែ​ទាំង​ពីរ​មាន​អត្រាកំណើន​ខ្ពស់​ក្នុង​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​បន្ទាប់​ពី​ការ​បើក​ដំណើរការ​ឡើង​វិញ​។​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ ចន្លោះ​ឆ្នាំ​២០១៩​ និង​ ២០២១​ ខ្សែបន្ទាត់​ខាងត្បូង​មានការ​ថយ​ចុះ​នៃ​បរិមាណ​សរុប​របស់​វា​ពី​ ៧៩៦,៤២៨​ទៅ​ ៧២៧,០៨៦​តោន​។​ ខ្សែ​ខាងជើង​បាន​កើនឡើង​ពី​ ៥០,១៤៩​ តោន​ដល់​ ២៨៩,៣៨១​ តោន​ក្នុងអំឡុងពេល​ដូច​គ្នា​នេះ​។​ ផ្លូវដែក​ដែល​ដំណើរការ​តែ​មួយ​គត់​គឺ​ ក្រុមហ៊ុន​រ៉ូ​យ៉ា​ល់​ រេល​វេ​ មាន​ក្បាលរថភ្លើង​ប្រតិបត្តិការ​ចំនួន​១៨​ ជាមួយនឹង​រទេះ​ចំនួន​ ៣០០​ ដែល​ដំណើរការ​លើ​ផ្លូវដែក​កម្ពុជា​។​ ចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ និង​ ២០២២​ ការ​ប្រើប្រាស់​សេវា​ផ្លូវដែក​ខ្សែ​ខាងជើង​មាន​អ្នកដំណើរ​កើនឡើង​ពី​ ២២១៤​ ដល់​ ៣០,៦៧៩​ នាក់​ ខណៈ​ពេល​ដែល​តម្រូវការ​នៅ​លើ​ខ្សែ​ខាងត្បូង​ក៏​កើនឡើង​ផង​ដែរ​ដែល​ឃើញ​ការ​កើនឡើង​នៃ​អ្នកដំណើរ​ពី​ ១៩,៩៣៤​ ដល់​ ៤១,៨១៣​។​13
​ផ្លូវ​ និង​ស្ពាន​
​គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ​ ២០២២​ បណ្តាញ​ផ្លូវថ្នល់​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ប្រវែង​ប្រហែល​ ៦៧៩០២,​ ១៩​ គីឡូម៉ែត្រ​។​ ផ្លូវ​ទាំងនេះ​ភាគច្រើន​ជា​ផ្លូវ​ជនបទ​ ដែល​មាន​ប្រ​រែង​សរុប​ ប្រមាណ​ ៤៧,៩១៩​ គីឡូម៉ែត្រ​ ស្មើនឹង​ប្រហែល​ ៧០,៨%​ នៃ​ប្រវែង​ផ្លូវ​សរុប​របស់​ប្រទេស​។​ ប្រភេទ​ផ្លូវ​ធំ​ទី​ពីរ​គឺ​ផ្លូវ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​ (PR)​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ថ្នាក់​ដោយ​លេខ​បី​ និង​បួន​ខ្ទង់​ (P3-4)​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​បែងចែក​ប្រភេទ​ផ្លូវ​ផ្សេងៗ​។​ ផ្លូវ​ខេត្ត​ គឺជា​បណ្តាញ​មូលដ្ឋាន​នៃ​ផ្លូវ​ក្នុង​ខេត្ត​ ដែល​ត​ភ្ជាប់​រាជធានី​ខេត្ត​ និង​ទីរួមស្រុក​។​14​ ផ្លូវ​ខេត្ត​មាន​ប្រវែង​ ១២,៣៨០​គីឡូម៉ែត្រ​ (១៨.៣%)​ ។​ ទាំង​ផ្លូវជាតិ​លេខ​មួយ​ខ្ទង់​ និង​ពីរ​ខ្ទង់​ (NR)​ មាន​ភាព​ខុស​ប្លែក​គ្នា​ ដោយសារ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​មួយ​ខ្ទង់​ (N1)​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ជាប់​ព្រំដែន​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​អន្តរជាតិ​។​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​ពីរ​ខ្ទង់​ (N2)​ គឺជា​ផ្លូវ​ត​ភ្ជាប់​ទូទៅ​ជាង​រវាង​ខេត្ត​ផ្សេងៗ​គ្នា​។​15​ ប្រវែង​រួម​របស់​ផ្លូវ​ទាំង​២​ប្រភេទ​ គឺ​ ៧,៤១៦​ គីឡូម៉ែត្រ​ (11.3%)​ ដែល​សម្រាប់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​មួយ​ខ្ទង់​មាន​ប្រវែង​ប្រហែល​ ២,២៥៤​ គីឡូម៉ែត្រ​ ហើយ​ផ្លូវ​លេខ​ពីរ​ខ្ទង់​មាន​ប្រវែង​ប្រហែល​ ៥,១៦១​គីឡូម៉ែត្រ​។​ ប្រភេទ​ផ្លូវ​ចុង​ក្រោយ​គឺ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​។​ មាន​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​តែ​មួយ​គត់​ (E4)​ ដែល​មាន​ប្រវែង​ ១៨៧,០៥​ គីឡូម៉ែត្រ​ (០.៣%)​ ដែល​ត​ភ្ជាប់​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ​។​16
​កម្ពុជា​ដំណើរការ​ផ្លូវ​អន្តរជាតិ​ធំៗ​ចំនួន​បី​ ដែល​សុទ្ធ​សឹង​ជា​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​ (AH)​។​ ពួក​គេ​គឺ​ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​១​ ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​១១​ និង​ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​២១​។​ ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​១​ ប្រើ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៥ ​ និង​ផ្លូវជាតិ​លេខ​១​ ដែល​មាន​ប្រវែង​សរុប​៥៧៤.៣០​ គីឡូម៉ែត្រ​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​ប្រទេស​វៀតណាម​។​ ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​១១ ​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៦​ និង​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៧​ ដែល​មាន​ចម្ងាយ​សរុប​ ៧៥០.០៣​ គីឡូម៉ែត្រ​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​ប្រទេស​ឡាវ​។​ ជា​ចុង​ក្រោយ​ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​២១​ ប្រើប្រាស​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៦​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៦២​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៦៤​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៩​ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៧​ និង​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៧៨​ សម្រាប់​ចម្ងាយ​រួម​បញ្ចូល​គ្នា​ ៥១១.៩០​ គីឡូម៉ែត្រ​។​ ផ្លូវ​ហា​យ​វ៉េ​អាស៊ី​១១​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​ច្រករបៀង​ភាគ​ខាងត្បូង​ក្នុង​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​ (GMS)​។17
​បើ​និយាយ​ពី​ស្ពាន​វិញ​ មាន​ស្ពាន​សរុប​ចំនួន​ ៤,៣៤៧​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ ក្នុង​នោះ​ ១,៩៤១​ (៤៤.៦៥%)​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​ផ្លូវ​ជនបទ​ ១,១៨៣​ (២៧.២១%)​ ត​ភ្ជាប់​ទៅ​ផ្លូវ​ខេត្ត​,​ ៧៥២​ (១៧.៣០%)​ ទៅ​ជា​ផ្លូវជាតិ​លេខ​ពីរ​ខ្ទង់​ និង​ស្ពាន​ចំនួន​ ៤៧១​ តទៅ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​មួយ​ខ្ទង់​ ​ (១០.៨៤%)​ ។​ ស្ពាន​សម្រាប់​ផ្លូវ​ធំ​ដូច​ជា​ផ្លូវជាតិ​ជា​ទូទៅ​មាន​ប្រវែង​វែង​ជាង​ស្ពាន​សម្រាប់​ផ្លូវ​តូច​ ដូច្នេះ​ប្រវែង​ស្ពាន​សរុប​គឺ​ស្រ​ដៀង​គ្នា​ខ្លាំង​ណាស់​រវាង​ប្រភេទ​ផ្លូវ​ផ្សេងៗ​គ្នា​។​18
​ផ្លូវទឹក​ និង​កំពង់​ផែ​
​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ឆ្នេរសមុទ្រ​ប្រវែង​ ៤៤៣​ គីឡូម៉ែត្រ​ និង​ផ្លូវទឹក​សរុប​ ១៧៥០​ គីឡូម៉ែត្រ​។​19​ កំពង់​ផែ​សមុទ្រ​ជ្រៅ​តែ​មួយ​គត់​គឺ​កំពង់​ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​ (PAS)​ ដែល​ជា​កំពង់​ផែ​អន្តរជាតិ​ដ៏​ធំ​បំផុត​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ កំពង់​ផែ​បាន​ទទួល​ទំនិញ​ចំនួន​ ៧,៨៩៣,១៥៧​ តោន​ ដែល​បាន​កើនឡើង​ ៦២%​ ឬ​ ៦.២%​ ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០១៣​។​ ចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ២០១៧​ និង​២០១៩​ PAS​ បាន​រក្សា​បាន​នូវ​អត្រាកំណើន​ខ្ពស់​នៅ​ក្នុង​ផលិតផល​សរុប​ប៉ុន្តែ​បាន​ថយ​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្នុងអំឡុងពេល​ជំងឺ​រាតត្បាត​ (​កើនឡើង​ ២៥%​ ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ​)​ ហើយ​ទើបតែ​ចាប់ផ្តើម​កើនឡើង​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ជាមួយនឹង​អត្រាកំណើន​ ១២.៧១%​ ចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ២០២២​ និង​២០២៣​។​ ការ​កើនឡើង​នៃ​ឯក​តា​សម​មូល​ម្ភៃ​ហ្វី​ត​ (TEU)​ ដែល​ជា​ឯក​តា​រង្វាស់​លើ​កុងតឺន័រ​ បាន​កើនឡើង​ពី​ ២៨៦៤៥០ ​ យូ​នី​ត​ ដល់​ ៧៩៧,៧៧៨​ គ្រឿង​ ស្មើនឹង​១៧៩%​។​20​ កំពង់​ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​ក៏​ជា​កំពង់​ផែ​កម្ពុជា​តែ​មួយ​គត់​នៅ​ក្នុង​ស​ន្ទ​ស្សន៍​ការ​អនុវត្ត​កំពង់​ផែ​កុងតឺន័រ​ (CPPI)​ ។​ នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ វា​ត្រូវ​បាន​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ ១៦៨​ ដែល​ជា​ការ​ប្រសើរ​ឡើង​ពី​ឆ្នាំ​២០២១​ ដែល​ទទួល​បាន​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី​ ២៣០​ ។​ យោង​តាម​ស​ន្ទ​ស្សន៍​នេះ​ មាន​កំពង់​ផែ​ចំនួន​១៦​ ផ្សេង​ទៀត​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋ​សមាជិក​អាស៊ាន​ ដែល​ដំណើរការ​លើស​កំពង់​ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​។​21
​ទំនិញ​ភាគច្រើន​ (៧៤%)​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ គឺជា​ទំនិញ​នាំ​ចូល​ដែល​មាន​ទម្ងន់​សរុប​ ៥,៨៤២,៩៨៩​ ។​ ទំនិញ​ដែល​បាន​នាំ​ចេញ​មាន​បរិមាណ​តិច​ជាង​នេះ​ដែល​មាន​ទំនិញ​ត្រឹមតែ​ ២.០៥០.១៦៨​ តោន​។​ បើ​គិត​ជា​ភាគរយ​ ទំនិញ​នាំ​ចេញ​បាន​កើនឡើង​ភាគរយ​ខ្ពស់​ជាង​បើ​ធៀប​នឹង​ទំនិញ​នាំ​ចូល​ដែល​មាន​១៤.៧៦%​ ធៀប​នឹង​ ១២.២៨%​ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០២១​។​ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​និយាយ​ដល់​ TEU​ តួលេខ​គឺ​ស្រ​ដៀង​គ្នា​ជាមួយនឹង​ ៤០២,៦២២​ TEU​ ត្រូវ​បាន​នាំ​ចូល​ ខណៈ​ដែល​ ៣៩៥,១៤៥​ TEU​ ត្រូវ​បាន​នាំ​ចេញ​។​22
​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៧​ កិច្ចព្រមព្រៀង​ប្រាក់​កម្ចី​ត្រូវ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​រវាង​ PAS​ និង​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ជប៉ុន​ (JICA)​ ដើម្បី​បង្កើត​ស្ថានីយ​ថ្មី​សម្រាប់​កំពង់​ផែ​។​ វា​មាន​ប្រវែង​ ៣៥០​ម៉ែត្រ​ និង​ជម្រៅ​ ១៤.៥​ម៉ែត្រ​ និង​អាច​ផ្ទុក​បាន​ ១.២៥​ លាន​ TEUs​ កំពង់​ផែ​នេះ​មាន​ទំហំ​ធំ​ជាង​កំពង់​ផែ​ដែល​មាន​ស្រាប់​ដែល​អាច​ផ្ទុក​បាន​ ៨០០០០០​ ។​ ការ​សាងសង់​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​ជំងឺ​រាតត្បាត​សកល​កូ​វីត​-១៩​ ការ​សាងសង់​ត្រូវ​បាន​ពន្យារពេល​ ហើយ​ពេលវេលា​ដែល​រំពឹង​ទុក​ថ្មី​នៃ​ប្រតិបត្តិការ​គឺ​ឆ្នាំ​ ២០២៧​។​23
​កំពង់​ផែ​ធំ​ទី​ពីរ​គឺ​កំពង់​ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ​ (PPAP)​ ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ក្រសួង​សាធារណការ​ និង​ដឹក​ជញ្ជូន​ (MPWT)​ និង​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ (MEF)​។​ កំពង់​ផែ​នេះ​ពឹងផ្អែក​លើ​កំពង់​ផែ​វៀតណាម​ ដើម្បី​អាច​ដំណើរការ​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ ដោយសារ​កំពង់​ផែ​សមុទ្រ​ទឹក​ជ្រៅ​របស់​កំពង់​ផែ​វៀតណាម​ដូច​ជា​ Cai​ Mep​ ជាដើម​។​ ការ​ពឹងផ្អែក​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​អាច​ទប់ទល់​បាន​ដោយ​ការ​សាងសង់​ប្រឡាយ​ហ្វូ​ណ​ន​-​តេ​ជោ​ ដែល​ជា​ប្រឡាយ​ប្រវែង​ ១៨០​ គីឡូម៉ែត្រ​ ដែល​នឹង​ត​ភ្ជាប់​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ទៅ​កាន់​មហាសមុទ្រ​ ហើយ​សង្ឃឹមថានឹង​អាច​បង្កើន​ចរាចរណ៍​ទៅ​កាន់​កំពង់​ផែ​។​ ប្រឡាយ​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​បង្កើន​ប្រាក់​ចំណូល​យ៉ាង​សំខាន់​ កាត់​បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​សម្រាប់​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ ហើយនឹង​អាច​គ្រប់គ្រង​ចរាចរណ៍​ផ្លូវ​ពីរ​បាន​។​24​ ទន្លេមេគង្គ​មាន​ដែន​កំណត់​ទំហំ​ដែល​មាន​ន័យ​ថា​កបា់ល​ដែល​មាន​ប្រវែង​លើស​ពី​ ១១០​ ម៉ែត្រ​មិន​អាច​ឆ្លងកាត់​បាន​ទេ​ ហើយ​នៅ​ពេល​ទឹកទន្លេ​ទាប​វា​គាំទ្រ​ត្រឹមតែ​៣០០០​ DWT​ និង​ជំនោរ​ខ្ពស់​៤០០០​ DWT​ តែ​ប៉ុណ្ណោះ​ ។​ ការ​នាំ​ចេញ​សំខាន់ៗ​ចេញពី​ PPAP​ គឺ​សម្លៀក​បំពាក់​ប្រមាណ​ ៦៥%​ ហើយ​ផលិតផល​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ ២១%​។​ ការ​នាំ​ចូល​សំខាន់​នៅ​កំពង់​ផែ​គឺ​សម្ភារៈ​សំណង់​ ដែល​មាន​ប្រមាណ​ ៤៣%​ ជាមួយ​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​ក្នុងផ្ទះ​ ១២%​ វត្ថុធាតុដើម​កាត់ដេរ​ ១១%​ និង​អាហារ​ និង​ភេសជ្ជៈ​ ១០%​ ជា​ទំនិញ​នាំ​ចូល​ច្រើន​ជាងគេ​ផ្សេង​ទៀត​។​ ការ​នាំ​ចេញពី​កំពង់​ផែ​ភាគច្រើន​ទៅ​ប្រទេស​ក្នុង​ទ្វីបអាស៊ី​ ដោយ​ចំណែក​តូច​ទៅ​អឺរ៉ុប​ ឬ​អា​មេ​រិ​ក​។​25
1. 1. ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
2. 2. ជា​ វណ្ណ​យុទ្ធ​, “អាកាសយានដ្ឋាន​ខេត្ត​កោះកុង​នឹង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​សេវាកម្ម​ក្នុងស្រុក​ក្នុង​ខែសីហា​,” កាសែតខ្មែរ​ថា​ម​ស៍​, ថ្ងៃទី ៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៤, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
3. 3. សុក សិទ្ធិ​ការ្យ, “អាកាសយានដ្ឋាន​បាត់ដំបង​នឹង​ត្រូវ​ដំឡើង​ជា​ប្រភេទ 4C,” កាសែតខ្មែរ​ថា​ម​ស៍, ថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
4. 4. Skybrary, “អាកាសយានដ្ឋានស្ទឹងត្រែង,” បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
5. 5. ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
6. 6. ម៉ៃ គុណមករា, “អាកាសចរណ៍​ហក់​ឡើង​ឆ្លង​ផុត​ការ​ប្រឈម​នឹង​កូវីដ​នៅ​ឆ្នាំ ២៣,” កាសែតភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍, ថ្ងៃទី ២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
7. 7. ជា​ វណ្ណ​យុទ្ធ​, “កម្ពុជា​រំពឹង​ភ្ជាប់​ការ​តភ្ជាប់​ជើង​ហោះហើរ​ផ្លូវ​អាកាស​បន្ថែម​ទៀត,” កាសែតខ្មែរ​ថា​ម​ស៍, ថ្ងៃទី ១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
8. 8. B2B, “ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍នៅកម្ពុជា,” ថ្ងៃទី ២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
9. 9. Moly Chap, “ការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវដែកនៅកម្ពុជា៖ យុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែង,” ឯកសារពិភាក្សា IDE លេខ១៥០,វិទ្យាស្ថានសេដ្ឋកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍, ឆ្នាំ២០០៨។
10. 10. ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
11. 11. ហ៊ គឹមសាយ, “ផ្លូវដែកទទួលបានការនាំចេញអង្ករ,” កាសែតភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍, ថ្ងៃទី៩ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០១៥, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
12. 12. ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
15. 15. Logisticscluster, “ការវាយតម្លៃផ្លូវនៅកម្ពុជា,” ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
16. 16. ​ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
19. 19. រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា, “ផែនការមេគ្រប់ជ្រុងជ្រោយស្តីពីប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនអន្តរមធ្យោបាយ និងភស្តុភារកម្មកម្ពុជា ២០២៣ – ២០៣៣,” ថ្ងៃទី ២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
20. 20. ​ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
21. 21. ធនាគារពិភពលោក, “សន្ទស្សន៍ការអនុវត្តច្រកកុងតឺន័រឆ្នាំ ២០២៣,” បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
22. 22. កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ, “របាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣,” បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
23. 23. ដូចឯកសារយើងខាងដើម។
24. 24. សំណាង យ៉េន, “រុករកផលប្រយោជន៍ជាតិ៖ ស្វែងយល់ពីគម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោនៅកម្ពុជា,” Modern Diplomacy, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
25. 25. ក្រុមការងារបច្ចេកទេសសមាហរណកម្មតំបន់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ, “ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (បោះពុម្ពលើកទី៧),” ថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣, បានចូលអាននៅថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។